Hosť je zaskočený, keď chce pivo po dobrom jedle rozchodiť prechádzkou po starých zámockých schodoch dolu do mesta. Vo východnej časti Pražského hradu prejde popod starú Čiernu vežu k miestu, kde bolo do konca šestnásteho storočia popravisko.
Po niekoľkých krokoch odtiaľ vstupuje nie na pivársky, ale na vinársky náučný chodník. Vedie Svätováclavským vinohradom, v ktorom sú ukážky a popisy všetkých tridsiatich piatich druhov hrozna zapísaných v oficiálnej českej knihe odrôd. Slnkom zaliaty teplý južný svah má od Vltavy správnu vlhkosť i vánok.

Kráľovské vína z HradčianZdroj: Ján Blažej | Petit Press 2016
Vinohrad predstavuje približne štvrtinu dĺžky Pražského hradu. Okrem vínnej cesty je tam aj unikátny staronový vinohrad. Rastie tam dva a pol tisíca koreňov Rizlingu rýnskeho a Rulandského modrého, dvoch najušľachtilejších odrôd severných vinárskych oblastí.
VÍNNY PRÍBEH
Slovenský vinársky expert Fedor Malík vždy pripomína, že správne víno musí mať svoj príbeh. Má ho aj Svätováclavský vinohrad. Prvá písomná zmienka z roku 1396 udáva, že patril správcom kaplnky v kláštore svätého Juraja, najstaršej zachovanej cirkevnej pamiatky na Hradčanoch. Vysádzal ho osobne svätý Václav, české knieža a svätec, hlavný patrón Čiech a Moravy.