Bhután je rozlohou trochu menší ako Slovensko, ale sedemdesiat percent jeho územia tvorí prírodná rezervácia. Do krajiny sa dá vzduchom dostať z Indie s medzipristátím v Nepále, ako aj z Bangladéša. Alebo po zemi z Indie cez tri hraničné priechody. Jediné medzinárodné letisko v krajine nie je v hlavnom meste Thimphu, ako býva zvykom, ale v meste Paro. To leží na úpätí vysokých hôr v nadmorskej výške 2 250 metrov.
Letisko je jedno z najnáročnejších na pristátie, keďže pristávacia dráha má sotva dva kilometre. Chce to veľké umenie. Zrejme aj preto do Bhutánu lietajú len dve spoločnosti, obe štátne – Druk Air a Tashi Air. Donedávna tu dokázalo pristáť len osem skúsených pilotov, dnes je ich už dvadsaťpäť. Niektorí pasažieri nášho lietadla mali pocit, že sa krídla doslova dotýkajú okolitých päťapoltisícových hôr. Po úvodnom vzrušení však cestovateľ už na parskom letisku cíti neuveriteľný pokoj.

Krajina zameraná na šťastieZdroj: Radka Horynová | Petit Press 2016
FAKTY O BHUTÁNE
- Bhután je jedna z najchudobnejších krajín sveta – HPD dosiahol v roku 2014 necelé dve miliardy dolárov.
- Takmer 50 percent územia sa nachádza vo výške viac ako 3 000 metrov nad morom. Vo výške viac ako 4 500 metrov je trvalá snehová prikrývka a horské ľadovce.
- Lesy pokrývajú viac ako 55 percent územia.
- Činnosť politických strán je v Bhutáne zakázaná.
- Cudzinci majú vstup do kráľovstva povolený až od roku 1974.
- Predaj tabaku a fajčenie na verejnosti sú zakázané.
- Internet v krajine sprístupnili v roku 2000.
- Hlavné mesto je Thimphu. Nemá žiaden semafor a križovatku riadi dopravný policajt.
- Krstné mená Bhutánčanov nie sú rodovo rozdelené, a tak môže mať rovnaké meno dievča i chlapec.
- Tradičný národný kostým kira je určený pre ženy a gho je pre mužov.
- Zdravotná starostlivosť je v krajine zadarmo aj pre cudzincov.
- Národné jedlo je ema datse (čili a syrová omáčka).
NIELEN SLOVÁ
Bhután je jediné budhistické kráľovstvo na svete. Krajinu oddávna riadia dve autority – kráľ ako šéf civilnej vlády, ktorému sa hovorí aj Druk Desi, a duchovný vodca, ktorý zabezpečuje kontinuitu a čistotu viery. Súčasný panovník je piatym potomkom kráľovskej dynastie Wangčhuk, ktorá začala vládnuť v roku 1907. Ešte len tridsaťšesťročný kráľ Džigme Khesar Namgjel Wangčhuk prevzal vládu pred ôsmimi rokmi, keď sa jeho otec Džigme Singje Wangčhuk vzdal dobrovoľne trónu. Ľudia oboch doslova milujú.

Krajina zameraná na šťastieZdroj: Radka Horynová | Petit Press 2016
Fotografie kráľa s jeho mladou manželkou sú v obchodoch, hoteloch aj školách, ale náklonnosť k tunajším lídrom vyzerá úprimnejšia ako v našich krajinách v časoch socializmu. Kráľov otec ako osemnásťročný predstavil v roku 1972 koncepciu o šťastí a odvtedy hrubý národný produkt (HDP) nahradil výraz hrubé národné šťastie. Inšpiroval ním aj svet a termín prijala neskôr Organizácia Spojených národov. Šťastie podľa nej stojí na štyroch pilieroch, ktorými sú dobrá vláda, udržateľný rozvoj, zachovanie kultúrnych hodnôt a pôvodného životného prostredia.
Tieto tézy boli základom známej štúdie Leicesterskej univerzity, podľa ktorej sa Bhután umiestnil na ôsmom mieste spomedzi 178 krajín v rebríčku subjektívneho blahobytu. Pre zaujímavosť, pred ním boli severské krajiny, Švajčiarsko a Rakúsko. Maličké horské kráľovstvo je jedinou z dvadsiatky „najšťastnejších krajín sveta“, ktorá má veľmi nízky HDP. Hoci v ostatných rokoch stúpa, je stále päťdesiatkrát nižší, ako má Slovensko, a je ďaleko za väčšinou afrických krajín.