Zatiaľ čo v eurozóne aj v únii ako celku pracuje na skrátený úväzok až pätina zamestnancov, na Slovensku je to len 5,9 percenta zo všetkých zamestnaných. Ide teda o približne 145 tisíc pracujúcich Slovákov. „Umiestnili sme sa tak na chvoste európskeho rebríčka, keďže nižší podiel takýchto zamestnancov evidovalo už len Maďarsko a Bulharsko,“ konštatuje analytička Jana Glasová.
A kde nájdeme najviac zamestnancov pracujúcich na polovičný či inak skrátený úväzok? Rekordérom je Holandsko, kde takto pracuje až polovica zamestnancov. Treba však brať v úvahu, že v Holandsku sú odlišné podmienky a na plný pracovný úväzok je vyžadovaných len 35 odpracovaných hodín týždenne.
Práca na kratší ako plný úväzok má svoje „za“ aj „proti“. Najväčšou nevýhodou je jednoznačne nižší plat, pretože kto menej pracuje, ten zväčša aj menej zarobí. Výhodou je ale viac voľného času, ktorý môže človek venovať sebe, svojim záľubám, rodine, prípadne druhému zamestnaniu. Prácu na kratší pracovný čas preto obľubujú hlavne ženy, ktorým tak zostáva viac času na starostlivosť o rodinu a deti. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že až dve tretiny part – time pracujúcich Slovákov sú ženy.