Voly na robotu už na Slovensku ťažko nájsť. Možno posledné miesto, kde s nimi pracujú, je Vrchslatina. Žiakovci s nimi chodia do hory sťahovať drevo z ťažko dostupných miest.
Otec Pavol a jeho traja synovia Peter, Maroš a Lukáš volom rozumejú. Voly Liso a Riav pomáhajú zlepšiť rodinný rozpočet v lesoch pri dedine. Či chlapov voliarčina a práca okolo statku baví, za nich odpovedá otec bez zaváhania, že nemajú veľmi na výber.
Najmladší, dvadsaťtriročný Maroš do toho horou kričí: „Baví! Veď so zvieratami žijeme odmala. Mne by chýbali. Voly už chová málokto, tak sa pre nás roboty nájde dosť. Traktor má hocikto.“ Maroš skončil lesnícku školu a nemusel by drieť v lese, keby chcel. „Sedieť niekde na jednom mieste by ma nebavilo,“ hovorí.
JARMÁ
Drevené konštrukcie, ktoré spájajú dva voly do jedného záprahu, si vyrábajú aj sami. Jarmo, ktoré používajú najčastejšie, vyrobil pravdepodobne ešte starý otec P. Žiaka.

Poslední voliari na SlovenskuZdroj: Vladimír kampf / PROFIT | Petit Press 2016
„Novšie praskajú a lámu sa. Toto dobre drží a aj volom sedí,“ vysvetľuje P. Žiak. Na Vrchslatine nad Hriňovou zostali do jariem už len dva páry volov schopné robiť v lese. Jeden majú Žiakovci a druhý sused Jožo Golian.
„Chystáme sa, že vychováme aj ďalších. V lese ich potrebujeme, na mäso sa priveľmi nevyplatia. Časť si necháme pre našu spotrebu a niečo aj predáme,“ vysvetľuje P. Žiak. Vôl sa dožije pri dobrej starostlivosti aj desať rokov, kým ho porazia. Starý však už neťahá. Nevládze. Treba učiť mladých. Voly sa učia rýchlo a každý je iný. Každý má inú povahu.
„A aké sú múdre? No, pre seba majú rozumu dosť,“ smeje sa gazda. „Zvieratá sa môžu všeličo naučiť. Len im treba rozumieť a pracovať s nimi. My s volmi aj orieme, kde treba a kde by to pre traktor bolo zložitejšie. Stále sú pre nás nenahraditeľné,“ vysvetľuje P. Žiak. Chovať hovädzinu na malých hospodárstvach podľa P. Žiaka nie je zložité. Dokážu splniť všetko, čo od nich úrady žiadajú.
„Na registráciu a aby bola administratíva v poriadku nám slúži spolok, v ktorom sme sústredení gazdovia z Hriňovej a okolia. Spolok všetko potrebné vybaví. V hore musíme robiť. Malá farma by inak celú našu rodinu neuživila,“ zdôrazňuje P. Žiak.
NEBEZPEČNÉ SAMCE
Vysvetlenie rozdielu medzi býkom a volom je jednoduché. Na to, aby boli z býčkov volky, musia prísť nevoľky o guľky. Vôl je býk, ktorému zobrali orgány produkujúce samčie pohlavné bunky.

Poslední voliari na SlovenskuZdroj: Vladimír kampf / PROFIT | Petit Press 2016
Medzi zadnými nohami mu nič nevisí. Živočíchom, ktorým sa prihodilo, že o ne prišli buď pri úraze, alebo cielene, hovoríme kastráty. Chýba im schopnosť rozmnožovať sa a nie sú schopné pohlavného styku.