Človek vie byť silný‚ ale medziľudské vzťahy sú krehké‚ to vieme všetci. Inak to nie je ani na pracovisku, ktoré spája ľudí rôzneho pohlavia, názorov a postojov. Nedorozumenia je ideálne vyriešiť hneď na pracovisku.
Čo však v prípade, že je problém hlbší a z tímu sa vytratí porozumenie‚ vzájomná dôvera a chuť na spoluprácu? Nástrojom môže byť vhodne nastavený teambuilding.

Zabubnujte si k swingu vo voľnom pádeZdroj: Martin Haburaj | Petit Press 2016
Podľa Alexandra Kjerulfa, zakladateľa spoločnosti Woohoo a jedného z popredných svetových odborníkov na šťastie v práci, sú však mnohé teambuildingy len stratou času. Dokonca tvrdí, že pre tímy môžu byť škodlivé.
SÚŤAŽ ZA KAŽDÚ CENU
Dôvodom býva zlé cielenie. „Spoločnosti dnes chcú, aby zamestnanci fungovali dobre v tímoch, delili sa o znalosti a spoločne pracovali na dosiahnutí úspechu. Preto nemá absolútne žiaden zmysel poslať ich na tréning, ktorý je prirodzene konkurenčný.
Dokonca ani vtedy, keď počas neho pracujú spoločne v menších skupinách a súťažia s inými tímami. Pozornosť totiž v konečnom dôsledku vždy smeruje k súťaži, nie k spolupráci,“ tvrdí konzultant A. Kjerulf. Aj napriek tomu sú mnohé teambuildingové aktivity zamerané na súťaženie.
„Dôvod, prečo sú tieto podujatia takmer vždy súťaživé, je jednoduchý. Súťaž rovná sa okamžitá vášeň. Nastavenie súťaže aktivuje v mnohých ľuďoch nutkanie za každú cenu zvíťaziť, čo ich robí sústredenými a aktívnymi. A to v očiach organizátora vyzerá skvelo,“ hodnotí A. Kjerulf.

Zabubnujte si k swingu vo voľnom pádeZdroj: Petit Press 2016
Ani futbalový či iný športový turnaj teda nie je vhodnou aktivitou, ak chce zamestnávateľ prebudiť tímového ducha a naučiť kolektív na ceste k úspechu spolupracovať. „Súťaž nevytvára skúsenosť úspechu. Áno, niekto vyhrá, zvyšok ale nie. Ak sa dôraz dáva na víťazstvo, väčšina účastníkov bude odchádzať s pocitom, že nebola dosť dobrá. A navodiť u zamestnancov práve tento pocit nie je veľmi prospešné,“ konštatuje A. Kjerulf.
Deseri Garciová, školiteľka a odborníčka na teambuildingové aktivity, preto odporúča tréningy, ktoré majú tendenciu tím stmeliť a motivovať, nie ho diferencovať a postaviť hráčov proti sebe. Ako ideálne sa ukazujú aktivity, ktoré nie sú zamerané výlučne na fyzickú stránku. Napríklad aj také, ktoré rozvíjajú intelektuálny‚ tvorivý či umelecký rozmer osobnosti‚ podporujú súdržnosť a budovanie dôvery.
S BUBNOM NA KONFLIKTY
Mnohé firmy už aj na Slovensku začínajú chápaťobrovský potenciál, ktorý v sebe ukrýva dobre cielený teambuilding. Od posedení v bare cez grilovačku u šéfa na záhrade po firemný bowlingový turnaj sa dostávame aj k menej tradičným formám, ktoré sprostredkujú unikátny zážitok.
Takým môže byť muzikoterapia, teda hudobno- rytmické aktivity, ktoré veľmi nenápadnou a zaujímavou formou koučujú tím v časovom manažmente, komunikácii, kooperácii či dokonca zvládaní stresu. „Celé je to o vnímaní skrytého potenciálu,“ hovorí Tono Gúth z etnobubnovej školy Rytmika, ktorý sa tomuto fenoménu venuje už vyše desaťročia.