Hovoria o nej ako o najekologickejšej, najlepšie prepojenej a najinteligentnejšej budove sveta. Vie o vás len toľko, koľko jej sami prezradíte, ale s týmito informáciami narába bravúrne.
Ráno vyberie najlepšie miesto na parkovanie, podľa poznámok v diári vás zavedie k optimálnemu pracovnému stolu, kde nastaví obľúbenú teplotu aj intenzitu osvetlenia.
Ako čerešničku na torte pripraví obľúbenú šálku kávy ešte skôr, než prídete ku kávovaru. A to je len zlomok jej „zručností“. Vitajte v The Edge (Hrana) – budove, ktorá prepisuje históriu.
Chytrá nehnuteľnosť
„Každý, kto tu pracuje, je s budovou prepojený, a to cez aplikáciu v telefóne, ktorá je zároveň sociálnou sieťou,“ hovorí architekt Ron Bakker, spoluzakladateľ štúdia PLP Architecture, ktoré stojí za návrhom The Edge. Profit sa s ním stretol, aby zistil, ako vyzerá deň v múdrej budove, o ktorej sa žartom hovorí, že by si s vami vedela zahrať aj šach. Vďačí za to najmä softvéru SmartStruxure Building Operation z dielne spoločnosti Schneider Electric.

Deň v najmúdrejšej budove svetaZdroj: Horizon Photoworks | Petit Press 2016
„Predstavte si, že už doma pri raňajkách viete, ktorou cestu je najvhodnejšie vybrať sa do práce. Aplikácia človeka upozorní na dopravné zápchy, na výluky vlakov alebo mu naznačí, že sa veľa nehýbal a bolo by lepšie ísť do práce na bicykli,“ opisuje R. Bakker začiatok dňa v neobyčajnej budove.
Keďže stojí v Amsterdame, európskom hlavnom zelenom meste, oddelená garáž pre bicykle a bezplatné nabíjacie stanice pre elektromobily sú samozrejmosťou. Po vstupe do budovy nasleduje ďalšie prekvapenie – inovácia s názvom hot desking.
Nikto tu nemá svoj stály pracovný stôl, každý sa môže aj niekoľkokrát za deň rozhodnúť, akým prostredím sa obklopí. Aplikácia má prístup k diárom zamestnancov, ak to sami dovolia, a keďže vie, kedy majú naplánované rokovania či stretnutia a kedy potrebujú byť sami a sústrediť sa, navrhne im najvhodnejšie pracovisko.
„Budova komunikuje s užívateľmi, aby zistila, čo potrebujú robiť a čo je najefektívnejšie a najlepšie pre organizáciu ich práce. Ak potrebujú odpovedať na e-maily, ponúkne im stôl na státie alebo kreslo v átriu. Ak potrebujú pracovať v tichom prostredí, môžu si zvoliť vlastný box alebo malú kanceláriu, v ktorej sa vedia sústrediť,“ vysvetľuje R. Bakker.