Nedá sa, nemáme, nevieme, nechceme. Ak poznáte niekoho takého, komu by lingvisti vtlačili nálepku mrzutec, mrzúň, pesimista na entú, čo tak zobrať ho na jednodňový charakterový experiment? S trochou idealistického pátosu veríme, že môže dať do pohybu seriózne premeny v natureli človeka.
Na jedinom pódiu sa skoncentruje toľko inšpiratívnych ľudských bytostí, že to aj s najväčšími cynikmi slušne zamáva. V New Yorku, v Londýne, v Minsku, v Bratislave aj v Chartúme sa tento „rozprávkový“ deň píše na štyri písmená – TEDx.
AKO VZNIKÁ SVET
„Jedna silná myšlienka dokáže zmeniť postoj človeka, životyľudí aj celý svet. Chceme šíriť myšlienky hodné šírenia,“ hovorí pre Profit spoluorganizátorka TEDxBratislava Denisa Sabová. Podľa jej kolegyne Karolíny Chromíkovej tu človek nájde odpovede na všetky druhy otázok.

Chris Anderson - garant formátu TED a TEDxZdroj: Profimedia.sk | Petit Press 2016
„Od tých najbláznivejších až po exaktne vedecké. Napríklad prečo je dôležité sa v živote mýliť alebo ako vzniká svet,“ dodáva Karolína. Ako zrozumiteľne vysvetliť, čo ten TEDx vlastne je? Inšpiratívna multižánrová konferencia. Koncentrát tvorivosti, inovácií a inšpiratívnych rečníkov.
Onedlho v Bratislave počas jediného dňa zažijete sedemnásť netradičných prednášok, ktoré by sa dali počúvať v aute, v krčme aj na slávnostnom odovzdávaní Nobelových cien. Človeka dvadsiateho prvého storočia majú postrčiť k zmene a ukázať mu, že aj malé skutky sa rátajú.
„TEDxBratislava ale nie je motivačný event. Naopak, plnokrvným motivačným prednáškam sa vyhýbame. Naším cieľom je prostredníctvom inšpiratívnych príbehov a nevšedných myšlienok v divákoch vyvolať pocit, že každý z nás má slobodu meniť seba a svoje okolie,“ hovorí ďalšia členka organizačného tímu Monika Pohlová.
ZRODENIE LEGENDY
Prvá konferencia pod značkou TED (anglická skratka zo slov Technology, Entertainment, Design) o technológiách, zábave a dizajne v roku 1984 bola z finančného hľadiska čistý prepadák. Tvorca konceptu, americký architekt a dizajnér Richard Saul Wurman, sa však zaslúžil o vizionársky čin.

Jeden deň, ktorý vie zmeniť rokZdroj: SME / Gabriel Kuchta | Petit Press 2016
Na TED-e vtedy predstavil publiku počítačovú disketu od Sony a jednu z prvých verzií počítačov Apple Macintosh. Napriek tejto exkluzivite konferencia ošklbala organizátorov o toľko peňazí, že na ďalších šesť rokov stratili ilúzie a chuť investovať do vlastných projektov.
Ale keď v roku 1990 R. Wurman – s malou dušičkou – zopakoval druhý ročník TED-u v kalifornskom meste Monterey, konferencia sa rýchlosťou blesku vyšvihla na post najprestížnejšieho eventu z oblasti inovácií, umenia, vedy a výskumu. Dostať sa na ňu dalo iba „sektársky“ – na vyhradené pozvánky.
Potenciál týchto podujatí v novom miléniu rozpoznal britský novinár a mediálny magnát Chris Anderson, ktorý s rojkom R. Wurmanom urobil dohodu. TED sa stal súčasťou Andersonovej neziskovej organizácie Sapling Foundation. Spoločne vytvorili recept na nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa varí z troch hlavných ingrediencií – inšpiratívneho formátu, kvalitného obsahu a najzaujímavejších spíkrov planéty.
CLINTON I LEWINSKÁ
Čoskoro sa chýry o TED-e rozšírili do celého sveta. Ch. Anderson uvoľnil licenciu pre kohokoľvek na svete, aby si konferencie podľa tohto formátu pod hlavičkou TEDx mohol zorganizovať tam, kde je dopyt po výžive pre dušu a intelekt. Dnes ich organizujú všade, kde si len dokážete predstaviť.

Jeden deň, ktorý vie zmeniť rokZdroj: TEDx Bratislava | Petit Press 2016
V Mexiku, Číne, Sudáne, Palestíne, Angole, Bielorusku, Indii. A na Slovensku. Prednášať na tomto podujatí sa považuje za česť. Medzi spíkrami už zahviezdil bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý hovoril o dôležitosti zlepšenia zdravotnej starostlivosti v africkej Rwande.