Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Usmejte sa na medveďa

„Na cestách je dobré splynúť s okolím, ničím nekričať. Ak pôsobíte chudobnejšie ako ľudia okolo vás, nikto nebude mať záujem vás prepadnúť,“ hovorí známy český fotograf a cestovateľ Petr Slavík, ktorý sa preslávil fotografiami divých zvierat. Čitateľom Profitu radí, ako v bezpečí prežiť cesty do odľahlých kútov našej planéty, výlety na vlastnú päsť i desivo romantické stretnutie s medveďom.

Cestovanie podlieha trendom rovnako ako móda či životný štýl. Čo je dnes v kurze?

Ľudia, ktorí čo-to nacestovali a nechýbajú im peniaze, majú už po krk all inclusive rezortov. Či ste na pobreží Indického oceánu, v Keni alebo na Havaji, servis a more sú rovnaké. Nechcú trčať v hotelovom bazéne a napchávať sa pri bufetovom stole. Trendom sú cesty za zážitkami – na miesta, ktoré sú niečím zvláštne alebo nedostupné. Ľudia si ochotne priplatia za zážitok z kategórie „iný ako ostatné“. Povedzme aj za to, aby ste ich zobrali do amazonského pralesa, kde budú spať v stanoch, polezú po nich chrobáky, v noci zmoknú a premrznú.

SkryťVypnúť reklamu

Túžba po zážitkoch nás občas ženie do extrémov. Čo hovoríte na túto posadnutosť moderného cestovateľa?

Pri cestách do divočiny a za zvieratami mám hranice, ktoré sa snažím neprekročiť. Niektoré menšie cestovné kancelárie ponúkajú výlety do krajín aktuálne postihnutých vojnovým konfliktom. Organizujú cesty pre malé skupinky bláznov, napríklad na Ukrajinu práve v čase, keď vojnový konflikt doslova kulminuje. Ťažko to komentovať.

Usmejte sa na medveďaZdroj: Petr Slavík | Petit Press 2016

PETR SLAVÍK
Hovorí, že sa s láskou k divočine narodil. Potulky cez odľahlé kúty sveta ako čilské Andy či bolívijske dažďové pralesy v ňom vzbudili túžbu zaznamenať aspoň úlomky týchto zážitkov cez objektív fotoaparátu. „Tuláctvo“ sa postupne premenilo na precízne plánované a náročné expedície za vymierajúcimi živočíšnymi druhmi a tradičnými národmi. Svoje fotografické „úlovky“ zhmotnil do niekoľkých autorských výstav ako Spomienky na Afriku či Stratený svet. Výťažok zo svojich aukcií venuje na záchranu zvierat, nevyhýba sa však ani „ľudským“ témam. Na jednej jeho africkej ceste napríklad vznikol projekt Detský svet bez hraníc. Napísal knihu Divoké srdcia o zvieracích obyvateľoch Zoologickej záhrady v Ústí nad Labem. Jeho životné krédo je: Choď tak, aby si nepošliapal.

Na cestách je človek konfrontovaný s iným svetom, inou kultúrou. Existujú všeobecne platné pravidlá prežitia?

Jedna vec vás zaručene udrží mimo problémov. Úsmev. Ten je na cestách tá najlepšia zbraň. Funguje všade na svete rovnako. V druhom človeku podvedome zapína zelenú kontrolku – aha, toto bude priateľ. Sú situácie, keď vám môže doslova zachrániť krk. Najhoršie, čo môžete urobiť, je správať sa nadradene a oháňať sa mega fotoaparátom. Ak chcete fotografovať ľudí, vyžiadajte si od nich povolenie, až potom taste objektív. Iste, občas si za to od vás vypýtajú dolár či dva, to je však minimum, čo pre nich, najmä v rozvojových krajinách, môžeme urobiť. Pri cestách do odľahlých oblastí je dobré najať si šikovného sprievodcu. Neznalosť kultúry môže spôsobovať konflikty. Členov jednej expedície dobili domorodci v amazonskom pralese len preto, že omylom vstúpili na miesto, ktoré oni vnímali ako prekročenie intímnej hranice. Báli sa, že im Európania idú znásilniť manželky. Ak sa rozhodnete cestovať sami, dôležité je zistiť si čo najväčšie množstvo informácií ešte pred cestou. Ideálne od ľudí, ktorí v danej krajine strávili dlhší čas.

SkryťVypnúť reklamu

Čoho sa na cestách vystríhať?

Vymieňať si peniaze na ulici. Po rokoch cestovania som na pouličnú výmenu peňazí sám kruto doplatil. V Tanzánii som menil šilingy a dostal som namiesto nich ruličky papierov. Starý trik vekslákov, na ktorý sa aj dnes nejeden cestovateľ nechá nachytať. Vo Venezuele je dodnes niekoľko neoficiálnych menových kurzov, ktoré sú niekoľkonásobne vyššie ako oficiálny. Človek si povie – veď neoficiálnou výmenou ušetrím. Neodporúčam. Je lepšie prísť pri oficiálnom kurze o pár eur ako s vidinou menšej úspory o všetko.

Keď sme pri peniazoch, ako sa vyhnúť vycvičeným vreckovým zlodejom?

Zásadou je rozložiť si peniaze na viaceré miesta. Ideálne je mať určitú sumu vždy pri sebe – pre prípad, že by vás prepadli. Nie zas príliš malú, aby sa lupič nenaštval a neprikázal vám vydolovať viac. Umiestnite tieto peniaze na miesta, kde vás stopercentne prehľadá. Ľadvinové pásy pozná deväťdesiat percent zlodejov. Na cestách je však dobré najmä splynúť s davom a ničím nekričať. Zvykol som sa napríklad presúvať vo Venezuele z centra Caracasu do prímorského Ma-cuta autobusom. Trasa viedla cez slumy, a tak nečudo, že zaznamenávala veľké množstvo prepadov. Vždy som cestoval v obnosených krátkych nohaviciach, tričku a veste. Batoh s drahým fotoaparátom som balil do špinavého handrového vreca, od ktorého každý bočil. Vyzeral som tak odstrašujúco, že aj miestni si odo mňa neraz odsadli. Ak pôsobíte chudobnejšie ako ľudia okolo vás, nikto vás nebude mať záujem prepadnúť. 

SkryťVypnúť reklamu

Usmejte sa na medveďaZdroj: Petr Slavík | Petit Press 2016

Špeciálne africké krajiny sú známe fenoménom úplatkov. Má význam tvrdohlavo odmietať zaplatiť?

V Afrike sa uplácaniu nevyhnete. V Kamerune vás zastavia na hranici colníci a vypýtajú si od vás pas. Vezmú ho, strčia do vrecka a s kamennou tvárou zopakujú požiadavku: Dajte mi pas. Vy už, samozrejme, žiaden nemáte. Policajta neprinútite vrátiť vám doklady nijakým spôsobom. Jedinou možnosťou je zaplatiť. Našťastie ide obyčajne o drobné. Občas pomáha vyhlásiť, že máte kontakty na vládu. Pred cestou vždy radím ľuďom, aby sa naučili naspamäť meno generála či niekoho vplyvného z danej krajiny a v ohrození živote ho použili. Aj banditu to môže nastrašiť. Tento trik som vytasil, keď som mal problém na letisku v Zambii. Ohnal som sa známosťou s generálmajorom, dostal som pečiatku a mohol som ísť.

SkryťVypnúť reklamu

Na cestách sa človek nevyhne ponuke ochutnať miestne kulinárske dobroty. Bolo niečo, čo ste ani vy ako ostrieľaný cestovateľ nezvládli?

S vyprážaným hmyzom nemám problémy. Keď som však u venezuelského kmeňa Jekvana dostal polievku z vtáka hoko rozsekaného na kusy aj s perím, mal som namále. Na Filipínach som otáľal pri miestnej delikatese – embryách kurčiat a kačiek. Neraz však nakoniec zistíte, že mnohé jedlá síce vyzerajú hrôzostrašne, ale celkom dobre chutia.

Akú stopu zanecháva za sebou biely turista v rozvojových krajinách?

Dvojakú. Pozitívnym príkladom je cestovný ruch v Botswane. Po ťažbe diamantov a chove dobytka predstavuje tretí najvyšší príjem do štátnej pokladnice. Pred troma rokmi tam vláda zakázala komerčný lov. Dnes je Botswana jednou z najdrahších krajín Afriky, cestu tam si môžu dovoliť len skutoční boháči. Ceny kempov sa šplhajú k stovkám dolárov na osobu a deň vrátane programu. Niekedy až k dvom tisíckam dolárov! Dá sa na to pozrieť dvojako, vidím však veľkú výhodu, že sa dokázali vyhnúť masívnemu turizmu. Kempy prevádzkujú súkromné spoločnosti, ktoré si prenajímajú územie od vlády. Tá sa stará o to, aby sa v parkoch dodržiavali prísne pravidlá. Turisti krajinu neplienia. Naopak, pomáhajú jej rozvíjať sa a rásť. Botswana a západný turizmus je pre mňa najkrajším príkladom, ako sa to dá.

SkryťVypnúť reklamu

Čo si myslíte o „etnoturistike“ – túžbe západniarov spoznávať domorodé kmene?

Nemám ju rád. Komerčný cestovateľ sa nadchýna predstavou, že za peniaze navštívi kmene žijúce pôvodným spôsobom života. Či ide o Afriku, Áziu alebo Južnú Ameriku, miestni už nežijú tak ako kedysi. Turistom však za peniaze divadielko bez problémov zahrajú. Len čo turista odchádza, komunita zhodí kmeňové odevy a zabudne na „pôvodný spôsob života“. Kmene, ktoré si dodnes dokázali zachovať akú-takú tradíciu, by sme mali nechať tak. Väčšina z nich sa nachádza na území Južnej Ameriky. Chráni ich organizácia FUNAI a cudzinci tam majú zakázaný vstup. Nedávno preleteli internetom fotografie, ako miestni Indiáni hádžu šípy po pasažieroch lode, ktorá sa plavila v blízkosti ich pobrežia. Západná civilizácia nepriniesla kúsok šťastia ešte žiadnej primitívnej kultúre.

SkryťVypnúť reklamu

Usmejte sa na medveďaZdroj: Archív Petra Slavíka | Petit Press 2016

Sám ste s juhoamerickými kmeňmi Indiánov prežili mesiace. Čo by obom kultúram prospelo?

Väčšinu primitívnych kmeňov spája láska k deťom, starostlivosť o starých ľudí a spolupatričnosť k rodine. Výnimočne dobre som sa cítil u indiánov kmeňa Yekwana na Hornej Kaure v povodí Orinoka vo Venezuele.Žijú tak, ako by sme mali všetci žiť. Napríklad na deti tu nesmiete ani zakričať. Indiáni veria, že inak by ste mohli vyplašiť ich dušu a tá by odletela preč. Starí rodičia tu dožívajú v kruhu rodiny. Nik ich neodsúva na vedľajšiu koľaj do domovov dôchodcov. Ešte pred päťdesiatimi rokmi sme na vidieku podobne žili aj my. V primitívnych kmeňoch sa ľudia rodia a umierajú spoločne. V západnej kultúre sme sa jeden druhému veľmi odcudzili. Nechcem posudzovať, ale trápi ma pohľad na náš svet a tlak spoločnosti na to, čo človek musí vyprodukovať a dokázať. Je taký silný, že sa z nás chtiac- -nechtiac vytvárajú bytosti sebecké voči svojmu okoliu.

SkryťVypnúť reklamu

Sám máte štvorročnú dcéru Sofiu. Čo je sympatické na vzťahu Indiánov k potomkom?

To, akú dôležitosť prikladajú času strávenému s dieťaťom. Naše mestské deti už nepoznajú chalupu, kravu či prácu rukami. Rodičia sa s nimi zabúdajú rozprávať a tráviť s nimi čas. Nejde pritom o kvantitu, ale o kvalitu. So Sofiou si robíme spoločné pondelky. Chodíme do zoo, kŕmime slony alebo jazdíme na koňoch. Vidieť radosť v detských očiach z času stráveného s rodičmi a zvieratami je neopísateľný pocit.

Prečo by mali deti tráviť čas so zvieratami?

Kontakt so zvieratami dieťa obohat í a ovplyvní. Nie nadarmo sa v terapiách používajú kone a psy. Dotyk so zvieraťom má príjemné a upokojujúce účinky. Ale tiež chcem, aby moja dcéra vedela, že ten ružový balíček, ktorý si kupujeme v obchode, je kurča, ktorému niekto musel odseknúť hlavu, aby sme ho mohli zjesť. Každý človek by si mal raz vyskúšať ošklbať sliepku alebo podrezať králika. Nie sú to príjemné veci. Robím to nerád, ale dáva nám to iný pohľad na svet a na život.

SkryťVypnúť reklamu

S nástupom hubárskej sezóny hrozí aj v našich končinách riziko stretnutia s medveďom. Na medvede ste expert. Naozaj sa máme robiť „mŕtvym“, ak nejakého stretneme?

K medveďom treba cítiť rešpekt. Človek pred nimi neutečie, ba ani sa nevyšplhá na strom. Sú dosť ľahké, aby vyliezli za vami. Mladé čierne medvede v USA sú aj vynikajúci lezci. Medveďovi nemáte šancu ani utiecť po vode. Hnedé aj ľadové medvede sú skvelí plavci. Prvou zásadou bezpečnosti je, že medveď o vás musí vedieť.Pravdepodobne nebude túžiť po vzájomnom stretnutí. V amerických národných parkoch, ako aj v našich horách je dobré v čase vyššieho výskytu medveďov používať zvonček, rapkáč alebo robiť trochu hluk. Zviera potrebuje len vedieť, že ste „tam“, a zariadi sa. Hneď ako „bez ohlásenia“ prekročíte jeho únikovú vzdialenosť, čo platí nielen pre medvede, ale aj ostatné dravé zvieratá, útočí. S medveďmi je to však zložité. Stretol som sa s takými, ktoré boli v pohode, medvedími zvedavcami, ale aj s naštvanými „týpkami“ bez nálady. Žiaľ, ak nie ste expert na medvede, len ťažko odhadnete, v akej nálade sa práve nachádza ten pred vami.

SkryťVypnúť reklamu

Usmejte sa na medveďaZdroj: Archív Petra Slavíka | Petit Press 2016

Čo teda robiť, ak naňho s košíkom dubákov či na horskom výstupe narazím?

V prípade mladých, ešte vystrašených medveďov stačí naoko odvážne vybehnúť proti nim. Nebudú to čakať a utečú. Ale ak stretnete medveďa v Tatrách na hubách, bude to pre vás zrejme prvý takýto zážitok. Pravdepodobne nebudete vedieť odhadnúť, či ide o šesťročného fešáka alebo mláďa. Istý kanadský policajt na dôchodku zbieral fakty o medvedích útokoch na človeka. Zistil, že útok prežilo viac ľudí, ktorí sa snažili aktívne brániť. Je však rozdiel brániť sa šesťdesiatkilovej samici baribala a dvestokilovému grizlymu. Ani spomínaný autor, ktorý sa medveďom venoval celý život, neprišiel so stopercentným návodom. Veľa prípadov, keď človek robil akože mŕtveho, dopadlo dobre, zopár sa však skončilo tragicky. Základom je nikdy pred medveďom neutekať. Vyvoláte v ňom reflex, ktorý ho poženie do útoku. Múdre je zostať pokojne stáť. Ak je vás viac, zomknite sa do skupiny, prípadne zdvihnite batohy nad hlavy, aby ste v očiach zvieraťa vyzerali čo najmohutnejšie. Medveď vás môže sledovať len tak zo zvedavosti. Ak sa cíti v ohrození, zväčša sa len oproti vám rozbehne a niekoľko metrov od vás sa zastaví. Dáva tým najavo svoju prítomnosť a silu. Ak vás sleduje z tesnej blízkosti, väčšinou pomáha za seba niečo zahodiť. Obetujte batoh, bundu, čokoľvek. Pravdepodobne sa tým chvíľu zabaví. Ani potom však neutekajte, len pokračujete pomalou pokojnou chôdzou smerom od neho.

SkryťVypnúť reklamu

A v prípade stretnutí s inými zvieratami, napríklad s takým diviakom?

Samica diviaka s mláďatami je najnebezpečnejšou kombináciou našich hôr. Ak je kam, vyliezol by som na strom. Ak by som nemal žiaden v blízkosti, snažil by som sa utiecť. Je šanca, že mama nebude riskovať opustenie mláďat, aby sa rozbehla za vami. Les je však krásne miesto a nerád by som maľoval horory. Veď koľko poznáte takých prípadov, keď diviak zabil človeka? Vo vyše deväťdesiatich percentách sa zviera vyplaší a utečie.

Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C4PVG na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť. Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Ďalšie možnosti platby:
Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom M4PVG na číslo 8787, alebo kliknite na „Objednať cez SMS“ a odošlite predvyplnenú správu. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť. Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Ďalšie možnosti platby:

Už mám predplatné - prihlásiť sa

S predplatným získate:
 • neobmedzený prístup k obsahu Sme.sk, Korzar.sk a Spectator.sk a ekonomickému denníku Index
 • viac ako 20-ročný archív Sme.sk
 • čítanie a rozhovory z príloh TV OKO/TV SVET, Víkend a Fórum
 • neobmedzený počet diskusných príspevkov
 • neobmedzený prístup k videám a slovenským filmom na Sme.sk
 • dostupné na PC a v aplikáciach Android a iPhone
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 19 691
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 548
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 18 149
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 17 000
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 8 661
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 691
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 424
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 410
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 314
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 890
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu a predseda Sme rodina Boris Kollár.

Pandémia si vyžiadala 4 411 obetí.

8 h
GameStop.

Cielia na bezcenné firmy.

17 h
DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Antigény sú v tom nevinne

Publicista Matúš Ritomský.

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.

46m
Pôvodné vizualizácie projektu Pharos Park.

Časť pozemkov je dlhodobo na predaj.

27. jan