V zásade platí, že investície do solárnych zariadení sa oplatia, len si pri výbere treba všetko dobre zrátať a nedať sa nachytať na nadhodnotené kalkulácie. Bežná domácnosť v súčasnosti kúri a ohrieva vodu plynom a elektrinu využíva na svietenie a napájanie spotrebičov.
V budúcnosti sa pomer bude meniť v prospech elektrickej energie. „Spotreba elektrickej energie postupne rastie, domácnosti zásadne zvyšujú svoj komfort a kupujú si viac rôznych spotrebičov,“ hovorí pre Profit Matej Veverka, konzultant poradenského centra Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).
Úvaha investovať do domu s množstvom rôznych inteligentných spotrebičov, ktoré využijú energiu zo slnka, je dobrá. To, čo sa dá urobiť okamžite, sa však od tejto predstavy ešte líši.
TRH SA LÁME
Solárne kolektory na ohrev vody sú už aj v slovenských podmienkach dobrou investíciou všade tam, kde ich využívajú najmenej štyria ľudia. So solárnymi panelmi od výrobcov na slovenskom trhu majú domácnosti už dlhoročné skúsenosti. Horšie je to s výrobou elektriny na slnečnom základe.

Koľko stojí energia zo slnkaZdroj: Fotolia.eu | Petit Press 2016
„Pri fotovoltických systémoch určených na výrobu elektriny je na internetových stránkach pretlak marketingových informácií. Tie ľudí presviedčajú, že je fotovoltika všeobecne výhodná investícia a rýchlo sa vráti. Tí obozretnejší čakajú na nové technológie, ktoré umožnia energiu lacnejšie skladovať,“ opisuje M. Veverka.
Má na mysli predovšetkým akumulátory pri hybridných systémoch, ktoré umožňujú získanú energiu skladovať. Profit však nechce odradiť nikoho, kto chce investovať do fotovoltiky už dnes.
„Keď sa niekto rozhodne pre fotovoltiku, najskôr sa ho opýtame na dôvod. Môže ním byť klimatizácia alebo celodenné využívanie spotrebičov v domácnosti. Je potrebné v prvom rade preveriť, či záujemca má spotrebu elektriny v takej štruktúre a veľkosti, že sa to oplatí,“ tvrdí M. Veverka z poradenskej agentúry.
„Aj keď fotovoltické zariadenie pôsobí na prvý pohľad jednoducho, jeho naprojektovanie, správne zapojenie podľa meniacej sa legislatívy a zároveň aj výber správneho dodávateľa nie je vôbec jednoduchý,“ uvádza zástupca predajcov Ján Bokroš zo spoločnosti EeasySun.
Čo treba vedieť o solárnych technológiách
Solárny, termosolárny panel
Oplatí sa vždy, okrem zatienených priestorov a tam, kde sú časté hmly. Môže sa spotrebovať všetka vyrobená energia, čo predstavuje 450 až 525 kWh na štvorcový meter kolektorovej plochy na ohrev vody. Pre tri až štyri osoby je optimálna 300-litrová nádrž a päť až šesť solárnych panelov. Reálne je možné pokryť 40 až 60 percent ročnej potreby ohrevu teplej vody.
Pri vykurovaní zvyčajne plocha kolektora predstavuje 15 až 25 percent vykurovanej plochy. Takto získané teplo môže pokryť približne 15 až 30 percent ročnej potreby dobre izolovaného objektu. Pri investícii do solárneho kolektora v hodnote 2 500 eur na ohrev vody, ak sa predtým používal plyn, je návratnosť s použitím dotácie trinásť rokov.
Fotovoltický panel
Môže byť vysoký od 1,4 do 1,6 metra a široký do jedného metra. Výkon najbežnejšieho fotovoltického panela je 250 Wp (Watt peak, teda výkon pri ideálnych podmienkach, akým je bezoblačný letný deň). Bežné domácnosti v závislosti od spotreby inštalujú systémy s výkonom 1,5 až 2,5 kWp, čo zodpovedá šiestim až desiatim panelom.
Intenzita slnečného svitu
V našich zemepisných podmienkach je celkový čas slnečného svitu bez oblačnosti zhruba 1 200 až 2 000 hodín ročne. Energiu zo slnka možno reálne využívať sedem až deväť mesiacov v roku na ohrev vody, v jarných a jesenných mesiacoch aj na prikurovanie.
Dodávanie elektriny do siete
Energia sa zatiaľ do siete dodáva v prípade využitia dotácií z projektu Zelená domácnostiam bez nároku na odplatu. Navyše nie každý distribútor to dovoľuje, niektorí majú zvláštne požiadavky na parametre systému. V mieste pripojenia sa zvyšuje napätie sústavy, čo v nepriaznivých prípadoch zvyšuje spotrebu pripojených spotrebičov.
Prameň: SIEA, VONSCH