V súčasnosti stavby často označujeme prívlastkami „inteligentné“ či „zdravé“, ako keby sme hovorili o živých bytostiach. Máme niečo spoločné?
Žijeme v technologickom storočí, ktoré prináša mnoho paradoxov. Oddeľujeme sa od okolitého prostredia a zahlbujeme sa do virtuálneho sveta našich displejov. Sme čoraz viac závislí od všetkého materiálneho. Myslím si, že architektúra by mala predovšetkým prinášať radosť a mala by zodpovedať ľuďom, nie ich „múdrym aplikáciám“.
Mám pocit, že začíname byť tými chytrými technológiami preťažení. Budovy sú pre mňa miesta, kde sa môžete cítiť ako doma – bez ohľadu na to, či je to bydlisko alebo pracovisko. Podobne ako mesto a jeho ulice, aj budovy by mali vyvolávať emocionálnu reakciu, mali by sa ľuďom prihovárať. Dobrá architektúra je vždy o ľuďoch.

Autá a uniformita zabíjajú mestáZdroj: AHMM | Petit Press 2016
Simon Allford
Britský architekt, riaditeľ a spoluzakladateľ architektonickej kancelárie Allford Hall Monaghan Morris (AHMM), ktorej projekty sa realizovali v Európe, USA i Afrike. Aktuálne sa podieľa aj na projekte Twin City v Bratislave. Architekti AHMM pracovali na prestížnych zadaniach vrátane projektu Amsterdamskej univerzity, londýnskej centrály Googlu alebo na galérii Saatchi. Uplynulý rok získali najvýznamnejšiu britskú architektonickú cenu Stirling Prize za renováciu britskej školy Burntwood. S. Allford je aj predsedom prestížnej nadácie Architecture Foundation, častým hosťujúcim pedagógom a členom odborných porôt.Na konferencii v Bratislave ste nedávno povedali, že každá budova by sa mala vymykať všednosti. Nielen tá, ktorá je vďaka funkcii alebo lokalite automaticky v centre pozornosti, ale aj ostatné. Prečo?
Pre mňa niečo ako obyčajná budova neexistuje, každá by mala byť výnimočná. Sú to predsa miesta, kde žijeme. Nezabúdajme ani na to, že veľa ľudí konkrétnu stavbu síce nikdy nebude využívať, ale bude okolo nej chodiť. Budú ju v meste vidieť – dnes aj o mnoho rokov neskôr, preto je dôležitá osobitosť.
Ako ju dosiahnuť pri bežných stavbách?
Netvrdím, že z každej stavby treba urobiť veľkú udalosť. Mesto plné takýchto budov by bolo disneylandom, nebolo by reálne. Dôležité je postaviť dobrú budovu. Možno si ju na prvý pohľad ani nevšimnete, ale keď zdvihnete zrak, zbadáte možno netradičný balkón, osvetlenie, zachytíte kúsok dvora, odraz zrkadla, zábradlie, ktoré vedie popri schodisku, zvonček. Všetky tieto veci treba navrhovať pozorne a vzhľadom na potreby ľudí.
Ak napríklad chceme, aby sa zamestnanci viac hýbali, neumiestnime v administratívnej budove výťahy priamo pri vchode. Budú tam, ale vchod navrhneme tak, aby si ľudia najprv všimli schody. Ide o detaily. Je to ako s dobrým a zlým oblečením – nejde o to, koľko peňazí zaň dáte, ale o tú originalitu a remeselnú zručnosť, ktorú si všimnete. Budova nie je produkt. Ak postavíte dobrú stavbu, je to miesto. Zároveň by každá budova mala do mesta priniesť niečo špecifické. Niečo, čo stojí za povšimnutie, podľa čoho si to mesto zapamätáte.

Autá a uniformita zabíjajú mestáZdroj: AHMM | Petit Press 2016
Na Slovensku ste už niekoľkokrát navštívili Bratislavu. Čo by ju oživilo, čo tu potrebujeme zmeniť?