S problémom prameňa Dunaja si lámali hlavy aj geografi a hydrológovia. Nakoniec ho vyriešili šalamúnsky. Dunaj vzniká zdrojnicami horských bystrín Breg a Brigach kúsok od cestného mosta v nemeckom mestečku Donaueschingen.
V časoch, keď sa tu pokúšali udržať svoju dŕžavu Rimania, zopár lenivých vojakov, ktorých poslali hľadať, kde Dunaj vyteká spod zeme, si uľahčilo život a za prameň označili vyvieračku v Donaueschingene. Bohatý vodný zdroj dnes elegantne vyteká z honosnej fontány pod kostolom pri zámku, ktorý patrí miestnym pivovarníkom. Voda z prameňa sa vlieva do Brigachu a ten sa o kúsok ďalej zlieva z Bregom.

Hore bohatstvo, dolu biedaZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
Zástancovia donaueschingenského prameňa osadili informačné tabule, že práve tu je pravý prameň. Lenže tabuľu na svojom pozemku v kopcoch osadil aj Franz Dold. Dlhšia zo zdrojníc Breg pramení pod jednou z jeho turistických chát. Franz je zapálený zástanca svojho prameňa.
Hovorí sa, že si preň dokázali dať s protivníkmi z Donaueschingenu aj po papuliach. Majiteľ pozemku pri prameni Brigachu je naopak mierumilovný dobrák. Hansjörg Heinzmann sa nechodieva biť a tabuľka pri jazierku s pramienkom na jeho rodinnej ekofarme oznamuje, že tu je jeden z dvoch hlavných zdrojov Dunaja.
NEMECKO
Sútok Bregu a Brigachu je oficiálne 2 779 kilometrov od ústia do mora. Dunajské kilometre začínajú nulou pri Čiernom mori. Pribúdajú proti prúdu. Nemecko je z pohľadu na rieku rozprávková krajina. Na hornom toku sú okolo nej nádherné zámky, kláštory, hospodárstva a jedinečná príroda.
Dunaj tu však robí problémy a opäť spochybňuje sám seba. Pri Immendingene zrazu celá riečka zmizne v podzemí. Hovorí sa tomu prepad Dunaja. Na väčšinu dní v roku sa voda stratí v štrkovom podloží a putuje podzemnými jaskyňami kúsok južnejšie, kde vyviera spod skaly ako rieka Aach.

Hore bohatstvo, dolu biedaZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
Tečie do Bodamského jazera, z ktorého vyteká Rýn. Všetka voda z Dunaja napája konkurenta Rýn. Koryto rieky zostáva suché a európsky veľtok sa musí spoľahnúť na najbližší potok Krähenbach. V Nemecku Dunaj preteká aj najbohatším regiónom Európskej únie Bavorskom. Pri odchode z Nemecka má opäť namále. Pri hraniciach s Rakúskom sa do neho vlievajú z jednej strany rieka Ilz a z druhej Inn. Podľa niektorých odborníkov odtiaľto ďalej pokračuje vodnatejší Inn a nie Dunaj. Argumentom zástancov Dunaja je, že Inn je kratší.
RAKÚSKO
Krajina dlhých dunajských údolí, prírody, kultúrnych pamiatok a ľudskej činnosti. Najväčšou rakúskou dunajskou kuriozitou je zákruta Schlögen. Rieke akoby sa nechcelo ďalej. Prudko sa otočí do protismeru, aby si to vzápätí opäť rozmyslela a už ležérnejšie sa vráti do svojho smeru.
Okrem oku lahodiaceho splynutia všetkého, čo k rieke patrí, je nad ňou aj bývalý koncentračný tábor Mauthausen. Tábor založila súkromná spoločnosť ako hospodársky podnik. Počas druhej svetovej vojny v ňom väznili 320-tisíc ľudí. Neľudské podmienky a tvrdú fyzickú prácu v kameňolomoch, baniach, zbrojných závodoch a vo fabrike na výrobu stíhačiek prežilo len 80-tisíc z nich.
Benediktínske opátstvo v Melku je jednou z najvýznamnejších barokových stavieb. V jeho knižniciach je stotisíc kníh. Niektoré z nich patria k najhodnotnejším stredovekým písomnostiam. Viedeň je mesto s najvyššou kvalitou života nielen na Dunaji. V rebríčku svetových metropol dosiahla toto prvenstvo niekoľkokrát po sebe. Na Dunaji by sa práve tu malo žiť najlepšie.
SLOVENSKO
Naším špecifikom je, že aj napriek tomu, že máme rieku pod nosom, tak k nej máme najďalej. V poslednom čase sa však lepšíme. V Bratislave vyrastajú nové elegantné nábrežia, využívame energiu z vodného diela Gabčíkovo, vznikajú rekreačné oblasti.

Hore bohatstvo, dolu biedaZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
Slovenskou kuriozitou na Dunaji je kolónia obývaných hausbótov na Jaroveckom ramene. Podobné množstvo plávajúcich domčekov, chát a búd je v srbskom Belehrade. Tie však využívajú väčšinou na rekreačné účely, napríklad ako športové kluby a reštaurácie. Unikátom je Nový most s reštauráciou UFO.