Harbour Bridge Sydney, Austrália
Tento most spolu s ikonickou budovou opery v pozadí vytvára pohľadnicový obraz Sydney. Miestni ho v narážke na jeho tvar volajú „vešiak“. Podľa Guinnessovej knihy rekordov je najširším dlhým mostom na svete a tiež mostom s najvyšším oceľovým oblúkom na svete. Má osem pruhov pre autá, železničné koľaje a dá sa po ňom prejsť aj peši. Jeho stavba trvala deväť rokov a najvyšší bod je 134 metrov nad morom.
Pre turistov je atraktívny najmä tým, že vďaka schodom sa po jeho oblúku dá prejsť z jedného konca na druhý a vychutnať si fascinujúce pohľady na Sydney. Celý prechod s inštruktorom trvá tri a pol hodiny a stojí okolo 160 austrálskych dolárov. Najprv však musíte podpísať vyhlásenie o dobrom zdravotnom stave, nasleduje dychová skúška na alkohol a na dôvažok každý člen malej skupiny dostane špeciálnu kombinézu, do ktorej sa prezlečie. Všetky osobné veci vrátane fotoaparátu a mobilu si uzamknete v skrinke.
Inštruktor vás však hore na pamiatku odfotografuje. Jedna snímka v peknom obale je zarátaná do ceny atrakcie. Po prezlečení je najskôr tréning, na ktorom vám inštruktor vysvetlí, ako ste pripútaní ku konštrukcii, ako narábať s popruhmi, ktoré vás chránia pred možným pádom. Potom všetci musia ešte prejsť jednoduchým mostíkom, aby boli pripravení na to, ako to bude prebiehať hore. Po tréningu dostane každý účastník rádioprijímač so slúchadlami, ktorými môže počúvať inštrukcie od sprievodcu, a taktiež históriu a vtipy o Sydney a moste.
Prechádzku po „prístavnom moste“ absolvoval aj Slovák Martin Trebatický. „Chvíľu som si musel zvykať na tú ohromnú výšku. Na most sa vystupuje po jednom ramene, v strede sa prejde na druhé rameno, po ktorom sa schádza dolu. Počas celého prechodu sa môže skupina kedykoľvek zastaviť a pozorovať okolie. Zdola sa mi však ten výstup javil oveľa náročnejší,“ hovorí o svojich dojmoch.
A čo pocit bezpečia? „Rameno mosta je široké zhruba tri metre, z každej strany bolo zábradlie dosť blízko, takže som sa cítil úplne bezpečne. Oblúkovitý sklon mosta je veľmi mierny, je to nenáročná prechádzka. Dokonca som si aj pobehol, keď som raz trochu zaostal, lebo výhľad bol naozaj fascinujúci,“ vraví Martin. Spomína, že čím vyššie na most vystúpili, tým sa im Sydney viac otváralo. A keď sa ocitli úplne hore, celé mesto mali ako na dlani.
O tento výstup je veľký záujem, treba si ho preto rezervovať aspoň dva až tri dni dopredu. A treba rátať s tým, že počasie v austrálskom prístave je niekedy premenlivé. Ale to nič. „Aj nám sa stalo, že nebol práve slnečný deň, dokonca padal jemný dážď. Na všetko sme však boli pripravení a na opasku vzadu sme mali nepremokavú bundu, ktorú sme si mohli obliecť,“ uzatvára Martin.