Keď Dán, Švéd či Estónec dostane chuť na nákupy, nerobí z toho vedu. Vybieha z domu naľahko. Vezme si len platobnú kartu, prípadne telefón. Účet nimi vyrovná na pošte, v nemocnici, novinovom stánku, v mestskej doprave aj v miestnej pekárni.
Zatiaľ čo vo svete vyťahujeme v 75 percentách platieb hotovosť, Škandinávec platí hotovými len v dvadsiatich percentách. Možno vďaka tomu sa môžu Švédi pochváliť jednou z najpoctivejších ekonomík v rámci Európskej únie.
„Švédska spoločnosť si uvedomuje, že platbou kartami podporuje rozvoj verejného sektora. V strednej Európe už síce v štátnych inštitúciách máme kiosky, v ktorých sa dá platiť kartami, ale táto možnosť nám stále chýba na poštách, v parkovacích domoch či v mestskej doprave,“ vyratúva riaditeľ Visa Europe pre Česko a Slovensko M. Gajdoš.
Marcel GajdošRiaditeľ Visa Europe pre SR a ČR. Od jeho nástupu sa značka Visa stala kartou prvej voľby, vlastní ju osem z desiatich Slovákov a Slovensko dostalo prezývku „hero market“ (hrdinský trh). Slovensko sa stalo prvou krajinou, ktorej takmer sto percent vydaných platobných kariet má bezkontaktnú funkciu. Každú druhú platbu dnes vykonávame bezkontaktne.
KARTOU AJ V PEKÁRNI
„Vo Švédsku už viac ako polovica pobočiek najväčších bánk hotovosť nedrží. Aj z vidieku miznú bankomaty,“ uvádza M. Gajdoš. V ich stopách kráčajú dánski susedia. Platobné terminály sú v Dánsku samozrejmosťou aj na trhu, u pouličných predajcov a stánkarov. Takmer tretina Dánov platí za nákupy pomocou aplikácie v smartfóne.

Marcel Gajdoš / Kartové hryZdroj: Vladimír Kampf/ Profit | Petit Press 2016
„Dánska vláda obchodníkom prisľúbila, že ich už čoskoro odbremení od povinnosti prijímať hotovosť. Tá zostane povinná len v nemocniciach a sieťach potravín,“ hovorí M. Gajdoš. Natankovať na čerpacej stanici či utratiť majetok za oblečenie v butikoch tak bude čoskoro možné iba s kartou.
„Do roku 2030 plánuje Dánsko prejsť úplne na bezhotovostné platenie. Priemerný Dán už dnes elektronicky platí viac ako 350-krát ročne, čo zodpovedá približne dvojnásobku európskeho priemeru. Na Slovensku je to deväťdesiatkrát, čím krajina figuruje na spodných priečkach štatistík EÚ,“ vysvetľuje M. Gajdoš.
BABKY KARTÁRKY
Horekovať nemusia ani milovníci bezhotovostných nákupov vo Francúzsku. „Vlani sme na potulkách Normandiou a Bretónskom nikde nemuseli vyťahovať hotovosť. Kartu akceptovali aj farmári na trhoch. V Británii je to rovnaké. Platobnými terminálmi je pokrytá väčšina krajiny,“ pripomína M. Gajdoš.
Menej vyspelé krajiny majú vo všeobecnosti menej platobných terminálov. V bankovom žargóne sa zvykne hovoriť, že majú slabšie rozvinutú akceptačnú sieť. „Niektoré krajiny však prekvapia. Celá Latinská Amerika je dokonale pokrytá platobnými portálmi. Nedávno sa kolega vrátil z Bolívie a Peru a za celý pobyt nemusel vytiahnuť hotovosť. Nadšene mi poslal fotografiu z Peru, z malej plechovej búdy so suvenírmi, na ktorej veľkými písmenami stálo - We Accept Visa,“ hovorí M. Gajdoš.