Rozmýšľali ste niekedy, ako asi plávala Andersenova malá morská víla? „Už prvá hodina vyvolá v človeku obyčajne toľko nadšenia, že mermaiding, teda plávanie s chvostom morskej víly, začne vnímať ako životný štýl,“ hovorí pre Profit Slovenka Michaela Wernerová, ktorá v austrálskom Sydney otvorila tréningovú školu morských víl.
VINNÍK ANDERSEN
Mala som zhruba desať rokov, keď disneyovka o morskej panne dorazila začiatkom deväťdesiatych rokov aj na naše sídliská. Bez dychu sme s kamarátkami sledovali príbeh Ariel a dumali, prečo sa každá láska nekončí happyendom.
Keď Hans Christian Andersen tvoril kontúry morskej princeznej, musel svoju mužskú dušu nenormálne namáhať, aby sa tak dokonale vedel vcítiť do ženskej. Najmladšia dcéra morského kráľa Ariel dostala na pätnáste narodeniny povolenie po prvý raz sa vynoriť. Zachránila vtedy topiaceho sa princa.
Aby mohla utekať do paláca bojovať o jeho náklonnosť, morská striga jej premenila plutvy na nohy. Výmenou za transformačnú službu si vzala princeznin podmanivý hlas. Ku koncu rozprávky to H. CH. Andersen domrvil. Zabudol na štandardné zakončenia detských príbehov a princa oženil s inou princeznou.

Morské víly, s.r.o.Zdroj: Archív M. Wernerovej / Alex Craig | Petit Press 2016
V desiatich rokoch dieťa tragédie vzťahov nerieši. Viac energie sme venovali pátraniu po zručnej krajčírke, ktorá by nám ušila Arielin chvost, ktorý sme chceli ponoriť do miestnej plavárne.
Rodisko morských víl
Keď v roku 1946 objavil potápač Newton Perry čarovný prameň Weeki Wachee vzdialený zhruba hodinu cesty od Tampy na Floride, zavoňal správne „vody“ na biznis. V tom čase popri ceste chýbali čerpacie stanice, nebol tam cestovný ruch.

Morské víly, s.r.o.Zdroj: Archív M. Wernerovej / Alex Craig | Petit Press 2016
Z vápenca vykresal šestnásťmiestne hľadisko a do bazénov vpustil profesionálne plavkyne s plutvami malých morských víl. Postupne začal naberať personál – sexi dievčatá, ktoré dokázali zladiť ladné pohyby pod vodou, choreografiu a k tomu všetkému sa zvodne usmievať.
V začiatkoch prechádzalo v blízkosti rezortu áut tak málo, že keď dievčiny začuli trúbenie klaksóna, zhŕkli sa pri ceste a lákali cestujúcich na podmorské divadlo. Zlatá éra Arielinho prameňa nastúpila v roku 1959, keď rezort kúpila americká televízia ABC.
Dobudovali päťstočlenné divadlo a do šou vniesli hudbu, kulisy, sexi kostýmy a dômyselné scenáre. Morské víly sa pod hladinou vlnili a hrali scénky z Alice z krajiny zázrakov, Petra Pana, Snehulienky či Čarodejníka z krajiny Oz. V šesťdesiatych rokoch sa Weeky Wachee stalo jednou z najobľúbenejších turistických zastávok.
Čaru morských víl vraj podľahol aj Elvis Presley a hollywoodska smotánka, ktorá do Arielinho sveta chodievala zabúdať na realitu všedných dní.
DEBUT V SYDNEY
Profesionálna plavkyňa a freediverka M. Wernerová sa presťahovala do austrálskeho Sydney, keď mala devätnásť.
„Austrálčania nepoznajú povýšenosť, elitárstvo ani veľkomestský stres. Profesor aj bezdomovec si tu sadnú v šortkách a v šľapkách vedľa seba vo vlaku. Okrem práce si chcú život skutočne vychutnať. Moji slovenskí priatelia sa stále za niečím plahočia. Austrálčan si život užíva a popritom robí biznis, ktorý má skutočne rád,“ hovorí Michaela.
V Sydney spoznala manžela Jochena Wernera a ich rodina sa bleskovo rozrástla. O tri deti za sebou. Zo sveta plienok unikla jedného dňa na plaváreň aj s freediverskou monoplutvou. „Vyvolávala záujem všetkých naokolo, ktorí si pocit plávania s monoplutvou chceli vyskúšať,“ spomína Michaela.

Morské víly, s.r.o.Zdroj: Archív M. Wernerovej / Mike Frakes | Petit Press 2016
V tom čase premýšľala s manželom, v čom by mohla začať podnikať. Po sérii pozitívnych ohlasov sa rozhodli risknúť plávanie s monoplutvami. Zamerali sa na malé dievčatá, ktorých snom bolo aspoň raz v živote si zaplávať ako morské víly. Zakrátko však zistili, že únik do rozprávky a Arielin fenomén potrebujú nielen deti, ale aj dospelí.
ZLÝ ZAČIATOK
Hoci mermaiding – ako sa plávanie s morskou plutvou či chvostom morských víl vo svete nazýva – je vo svete trend, v Austrálii naň ľudia zvyknutí neboli. Keď minulý rok Michaela spustila svoje tréningové programy, po Austrálii kolovalo nepríjemné virálne video.
„Desaťročné dievčatko v ňom nevedelo s monoplutvou chytiť dych. Následkom toho väčšina plavární a bazénov v Sydney vyhlásila embargo na plávanie s monoplutvami. Horší štart kariéry som si nemohla ani predstaviť,“ smeje sa už dnes húževnatá Slovenka. Ani negatívne povedomie verejnosti ju však nedokázalo odradiť.
„Spísala som zoznam všetkých pozitívnych účinkov mermaidingu na zdravie, a s týmto arzenálom som obiehala jeden bazén za druhým. V Sydney ich je požehnane, len v centre si môžete vybrať zo stovky,“ uvádza Michaela.
Ako prvé o pozitívnych účinkoch plávania v štýle morských víl presvedčila vedenie plavárne v prímorskom mestečku Woologong. Nasledovali ďalšie. A toto leto má už v Sydney tréningy v štyroch strediskách.
ZABUDNI NA STRACH
Akváriá so šou morských víl nájdete v USA, Nemecku aj vo väčšine turistických destinácií Ázie. „Manžel sa podujal urobiť prieskum v Nemecku. Povedali sme si, že ak sú morské panny také obľúbené v Mníchove či v Berlíne, tak v Austrálii, kde sa ľudia takmer rodia so žiabrami, to pôjde rovnako,“ spomína Michaela.