Modřice sú malé mestečko necelých desať kilometrov od Brna. Mestom sú preto, že tu kedysi býval hrad a panský dvor. Je to však skôr väčšia dedina, dnes tu žije zhruba štyri a pol tisíca obyvateľov.
Neveľa, ale takmer o tisícku viac ako pred desiatimi rokmi. K rastu svojou troškou prispieva aj nový domov pre seniorov.
Pravda, v absolútnych číslach je to omrvinka, žije tu do štyridsať rezidentov a niektorí z nich sú aj tak miestni. Ide skôr o to, aký signál vysiela svetu.
DENNE S DEŤMI
Je to najväčšia pasívna stavba v Českej republike, realizovaná ako verejná zákazka. Obor medzi trpaslíkmi, lebo pasívne sa u našich západných susedov zatiaľ stavajú najmä rodinné domy a verejné budovy takmer vôbec.
Slovo „pasívna“ je pre laika, ktorý vie málo o energetickej úspornosti, trochu mätúce.
Keď sa pozriete na pokojným životom pulzujúci komplex budov s jazierkom a tečúcou vodou uprostred, vyzdobenou spoločenskou sálou, vegetačnou strechou a kľukatým chodníčkom vedúcim okolo susednej školy, napadne vám skôr aktivita.
Akoby na dôkaz tohto tvrdenia nás pri prehliadke s úsmevom sleduje pani Ščepánka, tu v domove 68-ročná mladica, a hneď nás pozýva na prehliadku svojho dvojizbového bytu na poschodí.
Žije tu už vyše roka a tvrdí, že je veľmi spokojná. Bola to jej vlastná voľba. Usúdila, že po operácii chrbta sa jej zíde pomoc.
Má svoj byt, kam sa môže uchýliť, ale aj spoločné priestory a služby. To však prekvapivo ako primárny argument nespomína. „Drží nás najmä, že sme tu v kontakte s deťmi,“ vraví bez váhania.
Domov pre seniorov, zložený z troch objektov – dvoch obytných a prevádzkového – má priechodný areál, to znamená, že miestne deti prechádzajú cez átrium s jazierkom, keď idú ráno do školy.
Školáci si sem okrem toho chodia nacvičovať umelecké predstavenia pred benevolentným publikom, prípadne prídu len tak na návštevy či učiť sa háčkovať.

Exkurzie, ktoré sem občas zájdu, sú pre dôchodcov ďalším vítaným rozptýlením. Ich domov bol ocenený ako najlepšia bytová stavba Juhomoravského kraja za rok 2013 a vďaka výborným energetickým parametrom, sviežej realizácii a priaznivej cene slúži ako vzor pre architektov i verejných obstarávateľov.
V TIENI PRI VODE
„Nebyť zástupkyne starostu v Modřicích, tak tento dom pre seniorov nestojí. Ona to preboxovala,“ hovorí skúsený architekt Josef Smola, ktorý stavbu s kolegom Alešom Brotánkom navrhol a dozeral na realizáciu.
Príjemná „boxerka“ Hana Chybíková je manželkou bývalého dekana Fakulty architektúry VUT v Brne, takže o architektúre, verejných priestoroch aj budovách s takmer nulovou potrebou energie toho vie dosť.