Prečo vlastne máme zo Slovenska zachraňovať baníkov v Mongolsku a snažiť sa zabezpečovať férovú ťažbu?
Údaje zverejňované Európskou úniou za posledné roky naznačujú, že spotreba nerastných surovín v európskych krajinách rastie a je pokrývaná ťažbou mimo Európy, najmä v rozvojovom svete. Používané postupy a proces ťažby v týchto krajinách však nie sú dlhodobo udržateľné – tak z environmentálneho hľadiska, ako aj z hľadiska ekonomického, čo súvisí s pracovnými podmienkami a nedodržiavaním ľudských práv.
Európska komisia v rámci projektov agentúry EuropeAid pre rozvojovú pomoc uvoľňuje peniaze na to, aby sa v krajinách mimo nej, v menej rozvinutých krajinách, dodržiavali ľudské práva, aby tam boli dôstojné pracovné podmienky a zlepšovali sa ukazovatele chudoby.

Zomrieť pre zlatoZdroj: Vladimír Kampf/ Profit | Petit Press 2016
Kde sa berú rozvojové projekty?
Európska komisia dáva peniaze neziskovým organizáciám, aby priamo riešili problémy alebo sprostredkúvali informácie o nich. Výzvy sú väčšinou tematicky zamerané.
Projekt, na ktorom sa podieľame, je zameraný na zvyšovanie povedomia o rozvojovej pomoci a spolupracujeme na ňom s partnerskýmiorganizáciami z trinástich krajín. Témy, ktoré treba riešiť, prinášajú neziskovky samy. Vychádzajú z vlastnej praxe, už rozbehnutých projektov a znalosti problematiky. V teréne najlepšie vidia problémy a vedia určiť priestor, ktorý si zaslúži pozornosť.
Danica Víznerová (40)Je projektová manažérka neziskovej organizácie Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj. Vyštudovala manažment a marketing na Univerzite Komenského a na univerzite vo švédskom Göteborgu. Pracovala v bankovom a obchodnom sektore, kde mala na starosti externú komunikáciu a vzťahy s verejnosťou. V UNDP (Rozvojový program OSN) sa venovala projektom a spolupráci so súkromným sektorom v regióne Európy a Spoločenstva nezávislých štátov. V súčasnosti je manažérkou viacerých európskych projektov so zameraním na témy dôstojnej práce a udržateľnej výroby a spotreby.
A čo je cieľom tohto projektu?
Zvýšenie povedomia o negatívnych vplyvoch ťažby vo svete. V tejto súvislosti je potrebné, aby EÚ urobila zmeny v manažovaní získavania nerastných surovín v európskych krajinách, ale aj v krajinách, z ktorých sa suroviny do Európy dovážajú, a tak udržala environmentálnu rovnováhu a ochránila zdravie ľudí.
Je tento stav katastrofálny?