Postupne prenikajú do sveta podnikania a kreatívneho priemyslu, keďže ich pohľad na svet a jeho problémy sa diametrálne líši od toho dospelého. Dominic Wilcox bol naozaj prekvapený, aké zaujímavé a vynaliezavé koncepty deti vytvorili. Táto skúsenosť ho motivovala spustiť vlastný projekt, ktorý by tie najlepšie detské nápady premenil na skutočné produkty.
Cieľom bolo v prvom rade inšpirovať deti a povzbudiť ich, aby uverili v silu svojej predstavivosti a ukázať im, že aj ich nápady sú dosť dobré na to, aby ich niekto zrealizoval. Dominic rozbehol projekt Investors! (Vynálezcovia!) takmer dvadsiatkou workshopov, na ktorých viedol skupinky štvor- až dvanásťročných detí. Okrem iného im predstavil vlastné bláznivé vynálezy, napríklad reverzné odpočúvacie zariadenie alebo prilbu s bagrom na servírovanie raňajkových vločiek.
Potom ich poprosil, aby sa skúsili zamyslieť, čo by im alebo členom ich rodiny mohlo uľahčiť či spríjemniť život. Svoj vynález mali nakresliť. Na jeho prekvapenie objavil medzi absurdnými výmyslami aj množstvo prepracovaných skíc. Šesťdesiat vybraných návrhov zaniesol do miestneho FabLabu, ktorý sa rozhodol návrhy detí premeniť na skutočné produkty. Výrobcovia sa stretli s malými dizajnérmi a mesiac pracovali na prototypoch.

Púšťame do biznisu detiZdroj: Archív Ľubomíra Reháka | Petit Press 2016
Lampu so žalúziami, ochladzovaciu vidličku na horúce jedlo, zubnú kefku s dávkovačom pasty, odchytávač listov stromov, rodinnú kolobežku, nástennú posteľ pre bábätká, samopolievaciu rastlinku či papuče s nafukovacou podrážkou predstavili na výstave v Sunderlande začiatkom tohto roka.
VYNÁLEZY PO SLOVENSKY
Šancu preniknúť do prostredia biznisu majú aj slovenské deti, keďže aj na Slovensku sa postupne rozbieha čoraz viac projektov, ktoré sú cielené na nižšie vekové kategórie. Už štvrtý rok napríklad funguje projekt iKid (Innovative Kid – Inovatívne dieťa), ktorého cieľom je osloviť najmladšiu generáciu potenciálnych podnikateľov a podporiť v školstve rozvoj tvorivosti a podnikateľských zručností.
„Veríme, že aj detské nápady dokážu zmeniť svet a priniesť pozitívnu zmenu. Vytváraním bezpečného prostredia, v ktorom sa deti môžu hrať so svojimi nápadmi, ich učíme dôverovať svojim schopnostiam a sebe samým, preukazovať odvahu, akceptovať výzvy a nebáť sa zlyhaní,“ hovorí Kenneth Ryan, zakladateľ projektu určeného deťom zo základných škôl vo veku desať až štrnásť rokov.
Deťom sa počas šiestich mesiacov venujú mentori, dobrovoľníci z prostredia biznisu, ktorí ich usmerňujú na ceste za ich vlastným podnikateľským plánom. Počas workshopov a exkurzií do úspešných slovenských spoločností sa deti učia pracovať so svojimi nápadmi, identifikujú problémy, hľadajú riešenia, definujú si cieľovú skupinu a robia prieskumy trhu, až sa napokon dopracujú k funkčnému prototypu.
Venujú sa aj marketingovým otázkam, hľadajú cesty, ako sa zviditeľniť a ako svoj produkt ponúknuť ďalej. Tím detí funguje ako skutočná začínajúca firma a po pol roku svoj produkt predstavuje počas finálovej startupovej súťaže pred odbornou porotou a veľkým publikom. „Cieľom je sprostredkovať zážitok, v ktorom sú zasiate počiatky podnikania. Práve tento šesťmesačný proces, ktorý sa končí súťažou, je okamih, keď sa to stane. Nápad a produkt sú už vedľajšie,“ zdôrazňuje K. Ryan.
Tento rok sa projekt stretol s úspechom na desiatich slovenských školách. „Naším cieľom je priniesť podnikateľského ducha všetkým bez rozdielu – od dedinských škôl cez mestá až po metropoly, deťom bez rozdielu pohlavia, sociálneho statusu alebo študijných výsledkov,“ vysvetľuje K. Ryan. Za štyri roky trvania projektu vytvorilo 250 detí celkovo 44 funkčných prototypov.
DOKÁŽU ČOKOĽVEK
Tohtoročným víťazom detských startupov sa stal najmladší zo všetkých súťažných tímov – štvrtáci, zhruba desaťročné deti z košickej Základnej školy Park Angelinum s naozaj inovatívnym projekom‚ ktorý uľahčí život malým psičkárom. Učiteľka Monika Haščáková spočiatku pochybovala, že sa do finále vôbec prepracujú. Ale povedala si, že už len čiastočne hotový prototyp bude pre deti perfektná skúsenosť.