Štvrtá priemyselná revolúcia
Roboty nám významne uľahčujú život už dnes, aj keď nie tak, ako si ich mnohí predstavujú – v úlohe pomocníkov v domácnostiach. Ťažba je napríklad robotizovaná do takej miery, že na prácu pod zemou či na dne oceána sú ľudia potrební iba na obsluhu informatiky z pohodlných laboratórií. Ruky si môžu založiť aj moderní farmári. Ak na to majú, môžu drony a roboty využívať na postrekovanie, polievanie či snímanie údajov o rastlinách, alebo aj na zber úrody.
Z vojenských aplikácií spomeňme roboty, ktoré hliadkujú v Izraeli na hranici s palestínskym územím a sú schopné navzájom sa koordinovať. „Dnešné komerčné a priemyselné roboty sú veľmi rozšírené, vykonávajú prácu lepšie, lacnejšie a spoľahlivejšie ako človek. Využívajú sa v nečistote, nebezpečných situáciách alebo pri prácach, ktoré jednoducho nie sú pre človeka vhodné,“ hovorí František Duchoň z Národného centra robotiky na Slovenskej technickej univerzite (STU).
V Európe je robotizácia priemyslu spojená s konceptom Priemysel 4.0, teda so štvrtou priemyselnou revolúciou. Výskumný projekt odštartovala Európska komisia v roku 2015 a cieľom je zásadne zmeniť podobu priemyselných fabrík. Inteligentná továreň má k dispozícii virtuálnu kópiu celého fyzického sveta výroby a využíva okrem robotov aj 3D tlač, internet vecí a cloudy.

Objavenie budúcnostiZdroj: Fotolia.eu | Petit Press 2016
„V rámci tohto konceptu vychádzajú roboty medzi ľudí, vznikajú prvé normy ich koexistencie, nielen v priemysle, ale aj v každodennom živote. Už badať vznik výrobných systémov s maximálnym nasadením robotov ako flexibilnej a neúnavnej pracovnej sily,“ uvádza F. Duchoň.