Prvým náznakom horších časov pre britský trh s umením bola významná dražba, ktorú vo svojej londýnskej centrále usporadúvala hneď prvý pondelok po zverejnení výsledkov z hlasovania o odchode Veľkej Británie z EÚ známa aukčná sieň Phillips. Aukcia súčasného umenia vrátane diel z 20. storočia vyniesla z predaja len 11,9 milióna libier. Porovnateľná dražba z júna 2015 pritom vygenerovala 18,2 milióna libier.
Za súčasným poklesom záujmu o umenie môžu stáť obavy Britov nad budúcou ekonomickou situáciou. Investori sa sústredia hlavne na aktivity, ktoré by im pomohli znížiť straty z prepadu akcií a kurzu libry. Podľa prieskumu portálu Paiam.org, ktorý združuje odborníkov poskytujúcich poradenstvo na trhu s umením, si až 58,2 percenta opýtaných myslí, že Brexit bude mať negatívny dopad na predaje umeleckých diel v Spojenom kráľovstve.
Oslabenie libry a záujmu Britov o umenie môže podľa analytikov spôsobiť, že aukčné siene a majitelia umeleckých predmetov budú mať záujem predávať niektoré významné diela skôr v New Yorku ako v Londýne. Na rozhodovanie budú mať vplyv turbulencie na devízových trhoch, ale aj neistota z budúceho vývoja.