Myšlienka vašej metódy liečby rakoviny je veľmi jednoduchá, ale práve najjednoduchšie veci sa rodia najťažšie. Ako to bolo u vás?
Spočiatku sme v Ústave experimentálnej onkológie SAV robili klasickú génovú terapiu, ktorá je založená na tom, že vírusom sa do bunky vloží samovražedný gén a ten následne bunku zahubí. Mezenchýmové kmeňové bunky, ktoré v tele opravujú poškodenia, sme neobjavili my. Tieto bunky vidia nádor ako poškodenie, putujú k nemu a stávajú sa jeho súčasťou. Victor Hugo kedysi povedal, že nič nie je silnejšie ako myšlienka, ktorá príde v pravý čas.
My sme takúto myšlienku mali: dajme do mezenchýmovej bunky samovražedný gén a ona poputuje k nádoru a zničí ho. Medzi prvými sme na to vypracovali liečebnú metódu. Samovražedný gén berieme z kvasníc, kmeňové bunky z tukového tkaniva a máme aj dobrý vlastný vektor, ako ten gén do bunky vkladať. Vyvinuli sme veľmi účinnú, zatiaľ experimentálnu terapiu, ktorá pôsobí len na mieste nádoru a nemá vedľajšie toxické účinky. Experimentálne sme to dokázali pri rôznych typoch nádorov.
Naše výsledky sme v roku 2007 publikovali v prestížnom zahraničnom časopise Cancer Research. V tomto roku vedecký časopis zverejnil analýzu originálnych prác vypracovaných len slovenskými autormi. Článok sa umiestil na prvom mieste a má v Slovenskej akadémii vied každoročne najvyšší citačný ohlas. Dodnes nám ročne na túto prácu pribúda 30 až 50 citácií.

Čestmír Altaner. Bunka, ktorá porazí rakovinuZdroj: Vladimir Kampf / Profit | Petit Press 2016
Čestmír Altaner (83)Vyštudoval farmaceutickú chémiu v Bratislave v roku 1957. Dodnes pôsobí na Ústave experimentálnej onkológie SAV, kde bol v rokoch 1995 až 2007 riaditeľom. V rokoch 1966 až 1969 absolvoval stáž na Wisconsinskej univerzite v americkom Madisone u profesora Howarda Martina Temina v oblasti onkovirológie. Je autor vyše 140 vedeckých článkov v prestížnych zahraničných časopisoch a tiež spoluautorom knihy Onkológia. Viaceré práce publikoval s manželkou.
Kde sa výskum nachádza dnes? Na liečbu pacientov sa metóda ešte nepoužíva.
Pred troma rokmi sme objavili veľmi dôležitú vec. Zistili sme, že nielen samy bunky, ale aj látky, ktoré tieto bunky produkujú, takzvané exozómy, likvidujú rakovinové bunky. Kým bola metóda založená na báze kmeňových buniek, terapia bola veľmi zložitá vec. Ale teraz sa ukazuje, že máme látku, ktorá sa podobá klasickému obrazu liečiva. V súčasnosti ju skúmame v predklinickej štúdii.
S akými výsledkami?