Murované budovy z čias, keď tu mal napriek deklarovanej samostatnosti hlavné slovo Sovietsky zväz, doplni li moderné novostavby. Žiadna rozšafná architektúra, len skromný import prežitých svetových trendov. A ľudia v uliciach sú na tom podobne ako architektúra. Mesto má však vďaka tomu svojskú‚ zaujímavú atmosféru.
MÍNUS DESAŤ
Ulanbátar leží v Strednej Ázii v nadmorskej výške 1 350 metrov. Vraj je to najchladnejšie hlavné mesto sveta. Uprostred letných horúčav som len ťažko mohol uveriť, že priemerná teplota je tu vypočítaná na mínus desať stupňov Celzia.
Vyrovnávajú to zjavne iné ročné obdobia. Nad mestom drží ochranné krídla mýtický vták Garuda, ktorý je symbolom prosperity a otvorenosti. Turistické a propagačné rozprávky o mongolskej pohostinnosti síce znejú dobre, ale v mestách a ich chudobnejších častiach to rozhodne neplatí.

Vreckový biznis u Červeného bohatieraZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
Ulanbátar je známy aj ako mesto vreckárov a pouličných podvodníkov. Najmä v centre a na trhoch je takmer isté, že človeka, ktorý tu už na prvý pohľad nie je doma, sa niekto pokúsi obrať. Hoci dnes tu už cudzinec nie je takou atrakciou ako pred dvadsiatimi rokmi.
ULANBÁTAR
V angličtine sa volá Ulan Bator a mladí Mongoli hovoria svojmu hlavnému mestu „júbí“ podľa začiatočných písmen anglického názvu. Vyše 1,3 milióna obyvateľov mesta riadi štyridsaťčlenná rada so starostom na čele. Žijú v údolí rieky Tuul. Cez Ulanbátar vedie Transmongolská železničná magistrála, súčasť trate z ruského Ulan Ude do čínskeho Pekingu.
Je to jednoduché: najprv si vás niekto potajme vyhliadne. Keď je jasné, kde máte peňaženku alebo nejakú cennosť, príde akcia. Šikovný dlhoprstý do vás „náhodou“ v dave alebo počas uponáhľanej chôdze narazí. Najlepšie aj s obrovským balíčkom zemiakových lupienkov alebo chrumiek, nech to riadne chrapčí, keď ho o vás oprie a zatlačí.