Banky prídu s „výhodnými“ akciami. Človek na seba vezme ťarchu cudzích peňazí a až neskôr sa precitne, ak sa tejto ťarchy bude chcieť aspoň sčasti zbaviť. S mimoriadnymi splátkami to nie je až také jednoduché. Preto je dobré vopred vedieť, ktorá banka akým spôsobom odrádza od zníženia preplatenosti pôžičiek.
Poplatky spojené s mimoriadnou splátkou spotrebného úveru upravuje legislatíva. „Sú zadarmo, pokiaľ sa v danom roku nezaplatí spolu s riadnymi splátkami viac ako 10 000 eur. V opačnom prípade môže byť poplatok najviac 1 percento a v poslednom roku splácania je jeho výška obmedzená na najviac 0,5 percenta. Výnimku tvoria úvery, ktoré boli načerpané pri predošlej legislatíve – úvery poskytnuté do cca júna roku 2010,“ uvádza Pavel Škriniar z Finančnej Hitparády.
Pozor na administratívu
Mimochodom, mimoriadnu splátku by ste nemali posielať v ľubovoľnej výške a ľubovoľnom čase, teda okrem jednej banky. Niektoré banky majú jasné pravidlá a postupy. Niekde treba zájsť osobne na pobočku a podať žiadosť. „Osobné podávanie žiadosti sa z pohľadu klienta dá vnímať ako zbytočné skomplikovanie procesu a teda odrádzanie od znižovania dlhu,“ vysvetľuje P. Škriniar.