Investujú Slováci radi?
Kapitálu je na Slovensku dosť. Nie sme však úplne jednoduchý národ. Máme z minulosti stále zakorenené obavy a predsudky. Ale postupne sa to mení. Informovanejšia stredná vrstva hľadá stále nové spôsoby, ako financovať svoje podnikanie a zároveň zhodnotiť finančné prostriedky, ktoré má.
Aký potenciál má v crowdinvestingu slovenský trh?
Za necelý rok pôsobenia na Slovensku vidíme, že je dostatok zaujímavých nápadov a firiem, pre ktoré by crowdinvesting bol vhodnou formou ďalšieho rozvoja.
Cítime rastúci záujem ľudí, ktorí by sa chceli aktívne zapojiť do investovania do slovenských alebo zahraničných firiem, čo doteraz pre široké masy ľudí nebolo vôbec možné.
Veríme, že na Slovensku budeme mať aspoň osem až desať úspešne odfinancovaných firiem, ktoré prejdú odbornou selekciou.
Tešíme sa na náš najbližší projekt slovenskej siete Gettpal, ktorý má aktívnu komunitu používateľov nielen v Bratislave, ale aj v Česku či Berlíne. Mal by štartovať na prelome septembra a októbra. Taktiež máme na stole veľmi zaujímavé projekty z gastronómie či priemyslu.
O aké projekty je záujem?
Ide najmä o hi-tech projekty a značky so svetovým potenciálom či o softvérové riešenia a aplikácie, ktoré uľahčujú rôzne aspekty každodenného života.
Čím je crowdinvesting zaujímavý pre začínajúce firmy?
Je to férová alternatíva takzvaného kofinancovania. Ide o porovnateľný variant s rizikovými kapitálovými fondmi.
Crowdinvesting je zaujímavý najmä pre firmy, ktoré potrebujú finančnú injekciu na expanziu, rozšírenie výroby alebo nové aktivity v sumách od 50-tisíc eur, ideálne 100- až 200-tisíc eur.
Výhodou crowdinvestingového financovania sú nižšie vstupné náklady na získanie pôžičky.