Predstavte si, že sa vrát ite zo služobnej cesty a prvý deň v práci s hrôzou zistíte, že vám účtovníčka vybielila firemný účet. A ešte vás presviedča, že ste jej to nariadili e-mailom.
„Účtovníčke v piatok ráno niekto zavolal a informoval ju, že o chvíľu dostane e-mail od prezidentky spoločnosti s inštrukciami, aby v našom mene kúpila neznámu spoločnosť na Cypre,“ spomína na prípad takzvaného phishingového e-mailového podvodu šéfka francúzskej spoločnosti Etna Industrie Carole Gratzmullerová.
Podvodníci prinútili jej zamestnankyňu konať rýchlo a nepremyslene, aby ju dostali do časovej tiesne. Pred obedom účtovníčka autorizovala bezhotovostné prevody v sume päťstotisíc eur. Banky, našťastie, tri z nich zadržali, k podvodníkom sa dostala iba pätina sumy. Ale aj tak bolo stotisíc v nenávratne.
NEVINIATKA
Bývalý agent FBI Eric O’Neil opisuje phishingové e-maily ako úplne nevinne a bežne sa tváriacu elektronickú poštu. Zablikajú vám v schránke zdanlivo od dôveryhodného zdroja – šéfa, kolegu z IT či dodávateľa, ktorý žiada napríklad okamžitú úhradu faktúry. Zločinci najskôr dômyselne a trpezlivo zbierajú údaje o tom, kto ste, ako trávite čas, čo máte radi a čo vám lezie na nervy. Čerpajú zo sociálnych médií i ďalších zdrojov na internete.

„Dávajú dokopy osobné informácie a podľa nich vám na mieru vytvoria bezpečne sa tváriaci e-mail, na ktorý s veľkou pravdepodobnosťou kliknete. Ak ste golfista, v schránke vám zabliká napríklad pošta od vášho lokálneho golfového predajcu,“ vysvetľuje Eric O’Neil. Podvodné phishingové e-maily sú obľúbené najmä pre jednoduchší prienik cez filtre spamov – nevyžiadanej pošty i firemnú e-mailovú ochranu.
PODVODY NEOHLÁSIA
Medzi obeťami elektronických špiónov boli dokonca aj veľké spoločnosti ako Michelin, Nestlé či KPMG. O Gilbertovi Chiklim, ktorý prostredníctvom e-mailov obral o peniaze tridsiatku bánk a na jeho účte pristáli cudzie prostriedky vo výške ôsmich miliónov eur, nakrúca film aj Julie Gayetová, priateľka súčasného francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.