BRATISLAVA. Od januára sa v hypotékach chystajú veľké zmeny. Národná banka chce, aby úvery dostali len ľudia, ktorí ich skutočne dokážu splácať a aby sa nerozdávali bez rozmyslu každému.
Po novom budú musieť banky omnoho prísnejšie posudzovať príjmy človeka a pokiaľ nebude mať nejaké úspory, hypotéku buď nedostane, alebo mu dajú menej peňazí, ako pôvodne chcel.

Prvý krok: nechcite veľa
Národná banka chce obmedziť výšku hypoték tak, aby si iba určité množstvo ľudí mohlo požičať 80 až 100 percent z ceny nehnuteľnosti.
Zvyšní, ktorým sa ujde napríklad 79-percentná hypotéka, budú musieť doložiť viac ako pätinu ceny nehnuteľnosti z vlastného. Pri 100-tisícovej hypotéke by to bolo vyše 20-tisíc eur, čo si veľa ľudí nebude môcť dovoliť.
Zmena vyplýva z toho, že sa v posledných rokoch rozmohlo, že banky dali väčšine ľudí 90 percentné hypotéky, čo v očiach Národnej banky znamená veľké riziko.
Úrokové sadzby sú dnes na historických minimách, pri trojročných fixáciách dosahujú okolo 1,5 percenta a ak si človek priveľa požičia a v budúcnosti úroky stúpnu, môže sa dostať do problémov.
Národná banka vraví, že nižších hypoték a povinnosti mať nejaké úspory sa netreba báť. „Neočakávame, že by to malo mať výraznejší dosah na trh,“ hovorí Marek Ličák, ktorý vedie odbor politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS, ako k spomínanému návrhu dospeli.
Banky, ako aj analytici sú však vo vyjadreniach skeptickí, doteraz išli banky na maximum a k vysokým hypotékam sa dostal každý priemerný klient.
Druhý krok: majte rezervu
Ďalšou zmenou je, že banka bude nastavovať splátky tak, aby človeku ostala presne stanovená rezerva. Táto rezerva sa bude skladať zo životného minima, ktoré je v súčasnosti 198,09 eura, a pätiny zvyšných príjmov.