BRATISLAVA. Ak si záujemca nájde na internete byt, ktorý stojí napríklad 90-tisíc eur, ešte to neznamená, že ho za takú cenu dostane.
V posledných mesiacoch pribúda ponúk, pri ktorých realitné kancelárie či samotní predávajúci vyzývajú ľudí, aby pár tisíc k cene prihodili, ak chcú byt získať.
Niektorí makléri to považujú za úplne normálne, a odvolávajú sa na to, že to bežne funguje vo svete. Iní si myslia, že je zjednávanie ceny voči kupujúcim nefér.

Na cene záleží
Realitné kancelárie zvyknú pri zjednávaní cien používať dva postupy.
V prvom prípade na ich webových stránkach nie je cena bytu napísaná vôbec, alebo je tam cena „od“. Hneď, ako záujemca príde na obhliadku, maklér mu oznámi, že byt dostane ten, kto dá najlepšiu ponuku. Rozhodujúca nemusí byť iba cena, ale aj rýchlosť kúpy či ďalšie podmienky.
Takto predáva niektoré byty napríklad realitná kancelária Riešime bývanie, ktorá sídli v Bratislave. Takzvanú „tichú aukciu“ kancelária robí na žiadosť predávajúceho.
„Tento spôsob predaja využívame už skoro osem rokov. V zahraničí je to bežná vec, u nás sa ešte len rozbieha,“ hovorí riaditeľ kancelárie Martin Čapo.
Nie všetky byty sú do aukcie vhodné, ide skôr o luxusnejšie byty vo vychytených lokalitách alebo naopak tie, ktoré majú napríklad nevýhodu v dispozícii bytu a majitelia ich chcú čo najskôr a za dobrých podmienok predať.