BRATISLAVA. Najväčší dodávateľ smartfónov na svete sa topí v problémoch. V priebehu ani nie troch mesiacov stihol Samsung predstaviť svoj nový telefón Galaxy Note 7, vymeniť státisíce telefónov, ktorým vybuchovali batérie, za nové a nakoniec zastaviť predaj a výmenu telefónov a ukončiť výrobu Galaxy Note 7.
Akcie firmy za posledných niekoľko hodín, po tom, ako oznámil ukončenie výroby, klesli takmer o osem percent. Na svoje chyby začal Samsung doplácať
Kto dodáva svetu najviac smartfónov
Najväčší podiel na trhu má Samsung, hneď po ňom Apple. Údaje sú za druhý štvrťrok 2016.
- Samsung: 77,6 milióna kusov
- Apple: 40,4 milióna kusov
- Huawei: 32 miliónov kusov
- OPPO: 18 miliónov kusov
- Xiaomi: 14,7 milióna kusov
- Ostatné: 157,7 milióna kusov
už počas prvých dní, keď sa vyskytli prvé informácie o telefónoch, ktoré sa môžu vznietiť.
Akcie juhokórejského výrobcu sa 12. septembra, teda ani nie mesiac po uvedení Galaxy Note 7 na trh, za dva dni prudko prepadli, a to až o 11 percent. V tom istom čase klesla aj trhová hodnota spoločnosti, a to až o 22 miliárd dolárov (19,52 miliardy eur).
Čo sa bude s firmou diať ďalej? „Rozhodnutie ukončiť výrobu vyvolalo prudký výpredaj akcií spoločnosti,“ vraví analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.
Navyše, klesla aj trhová hodnota firmy, a to o 15 miliárd eur. „Presný odhad ekonomickej škody ešte nie je k dispozícii, pretože horiace telefóny znamenajú nielen krátkodobý pokles predajov, ale aj zhoršenie imidžu firmy,“ hovorí analytik.
Škoda, ktorú spôsobili horiace smartfóny Samsungu, sa môže vyšplhať aj na viac ako desať miliárd eur.
„Načasovanie problémov pred Vianocami je veľmi nešťastné. Samsung už nedokáže vydať nový prémiový model, na ten si budeme musieť počkať do budúceho roka,“ hovorí Tomčiak.

Zlý a horší scenár
Podľa analytika spoločnosti Capital Markets Ladislava Popoviča je zastavenie produkcie a predaja jedným z najhorších scenárov, ktorý sa určite prejaví aj na ziskovosti spoločnosti a jej ohodnotení na trhu.