BRATISLAVA. Ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku v budúcom roku, čaká niekoľko noviniek.
Tí, ktorí počas života zarábali menej ako priemernú mzdu, dostanú o niečo nižšie dôchodky, ako sa pôvodne plánovalo. A naopak, tí, ktorí zarábali nadštandardne, dostanú o čosi viac.
Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý v stredu na poslednú chvíľu pretlačil v parlamente poslanec za Smer Jozef Burian.
Platiť by mal od januára a to, čo presne prinesie a kto nakoniec dopadne najlepšie, si dnes netrúfajú povedať ani analytici.
Hra s číslami
Burian presadil, aby sa nezvyšovala suma, ktorou sa bohatší dôchodcovia skladajú na penzie chudobnejších.
Na vysvetlenie, v súčasnosti funguje v dôchodkoch solidarita. Bohatším sa dôchodky krátia a chudobným o čosi zvyšujú.

Podľa aktuálne nastavených pravidiel, ak niekto počas života zarábal menej ako priemernú mzdu, tak mu štát pri výpočte dôchodku pridáva k jeho hrubej mzde 20 percent rozdielu medzi jeho mzdou a priemernou.
Takýmto spôsobom sa mu akoby zvýšia príjmy a vyjde mu aj vyšší dôchodok. V roku 2017 sa malo takto chudobnejším pridávať 21 percent, v roku 2018 až 22 percent.
Naopak, ľuďom, ktorí počas života zarábali nadštandardne, sa dôchodky krátia. Robí sa to tak, že sa do výpočtu dôchodku zahŕňajú v celej výške len tie príjmy, ktoré sú do 1,25-násobku priemernej mzdy, dnes by to teda bolo do sumy 1103,75 eura.
Z tých peňazí, ktoré sú od 1,25 do trojnásobku priemernej mzdy, sa berie len 68 percent. Podľa plánu sa malo v roku 2017 prihliadať len na 64 percent, v roku 2018 len na 60 percent. Bohatší by teda čoraz viac prispievali na chudobnejších.