PRAHA. Siedmeho novembra uplynú tri roky od momentu, kedy Česká národná banka začala v obavách z deflácie umelo oslabovať korunu. Aby udržala českú menu blízko hranice 27 korún za euro, ČNB nakúpila eurá takmer za 700 miliárd korún.
„Tí, ktorí boli pri zavedení kurzového záväzku nepredpokladali, že bude trvať tri roky alebo aj dlhšie. Proti pôvodným očakávaniam však išla celá rada vecí a hlavne vonkajšie vplyvy,“ uviedol guvernér ČNB Jiří Rusnok pre ihned.cz.
Ako ďalej píše český spravodajský web ihned.cz, Rusnok mal na mysli napríklad pokles cien ropy, ďalších komodít a potravín alebo uvoľnenú menovú politiku Európskej centrálnej banky, americkej centrálnej banky, či Bank of England.
Kľúčová inflácia
Česká inflácia sa kvôli situácii v zahraničí držala hlboko pod dvojpercentným cieľom centrálnej banky. Banková rada preto musela termín ukončenia intervencií niekoľkokrát odložiť.
Naposledy sa tak udialo na konci septembra, kedy bankári oznámili, že umelé oslabovanie koruny „neskončí skôr ako v druhom štvrťroku 2017“. Týmito slovami zopakovali svoje prehlásenie, že pravdepodobný termín „exitu“ vidia na polovicu budúceho roka.
Končí doba istoty
Doby istoty kurzu koruny voči euru týmto pravdepodobne v budúcom roku skončia. „V túto chvíľu by som povedal, a takto to vidím ja, že pokiaľ nenastane žiadna extrémne neočakávaná udalosť, tak to je posledný posun tvrdého kurzového záväzku,“ povedal guvernér Rusnok.
Inými slovami to znamená, že od apríla sa trhy už nebudú môcť spoliehať na žiaden ďalší sľub centrálnej banky a budú musieť počítať s tým, že kurz koruny sa bude znovu riadiť podľa tržného dopytu a ponuky.
Stále však nie je jasné, kedy presne intervencie skončia. Podľa Rusnoka bude záležať predovšetkým na tom, ako sa v Česku bude vyvíjať inflácia. Zároveň dodáva, že iba dosiahnutie inflačného cieľa nebude stačiť. ČNB nechce riskovať opätovný návrat k intervenciám.
Ako to oznámia?
Či už umelé oslabovanie koruny skončí ešte pred letnými prázdninami, alebo neskôr, nedopovedaná zostáva ešte jedna otázka. Otáznik visí nad spôsobom, ako presne ČNB svoje rozhodnutie verejnosti oznámi. Centrálni bankári však sľubujú, že budú transparentní a nezachovajú sa podobne ako ich kolegovia vo Švajčiarsku, ktorí v januári 2015 prekvapili trhy náhlym zrušením intervencií.
Na druhej strane bankári už vopred upozorňujú, že nehodlajú dopredu informovať o detailoch. Banková rada ČNB však v minulosti niekoľkokrát zopakovala, že uprednostňuje jednorazové ukončenie intervencií bez akýchkoľvek medzikrokov. ČNB je tiež pripravená po „exite“ zasiahnuť proti príliš veľkým výkyvom kurzu koruny.
Kurz koruny voči euru
To, aký bude kurz koruny po ukončení intervencií možno dnes len ťažko odhadovať. Väčšina analytikov očakáva, že česká mena posilní na úroveň medzi 25,50 a 26 korún za euro.
Menový stratég ING Bank Petr Krpaty sa domnieva, že koruna je v súčasnosti podhodnotená približne o päť percent. Po „exite“ by sa tak postupne mala dostať na kurz 25,5 koruny za euro.
„Nemožno vylúčiť výraznejšie pohyby kurzu koruny oboma smermi. ČNB nebude vstupovať na trh ihneď a dá korune šancu sa niekde ustáliť. Pre firmy to znamená pripraviť sa na neobvykle vysoké výkyvy kurzu, na ktoré nie sú u českej meny zvyknuté,“ povedala hlavná ekonómka Raiffeisenbank Helena Horská pre ihned.cz.