BRATISLAVA. Kto sa chystá do dôchodku, mal by si začať pripravovať všetky papiere, ktoré bude predkladať Sociálnej poisťovni.
Na získanie dôchodku bude potrebovať nielen doklady od bývalých zamestnávateľov, ale aj rodné listy detí či potvrdenia z úradov práce.
Ak tieto dokumenty nenájde, Sociálna poisťovňa mu vie pomôcť, ale môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Na ktoré doklady netreba zabudnúť?
Prehrabať zásuvky
O dôchodok môže požiadať len človek, ktorý bol aspoň 15 rokov dôchodkovo poistený a už dovŕšil dôchodkový vek.

V súčasnosti je to 62 rokov, v budúcom roku 62 rokov a 76 dní. V nasledujúcich rokoch sa bude do dôchodku odchádzať ešte neskôr.
Je dôležité, aby si človek začal pripravovať všetky doklady a potvrdenia ešte pred dovŕšením tohto veku, aby sa priznanie dôchodku nenaťahovalo.
Sociálna poisťovňa dokonca radí, že ak si človek neodkladal všetky dokumenty počas života, mal by ich začať zbierať aj rok predtým, ako dovŕši dôchodkový vek.
Dôchodok sa totiž vybavuje tak, že si človek dohodne stretnutie v Sociálnej poisťovni a v ideálnom prípade tam príde už so všetkými dokladmi.
Musia to byť originály alebo úradne overené kópie. Pracovník poisťovne ich priloží k žiadosti, ktorú s človekom vypíše.
Priniesť treba platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Takisto doklady o ukončení vzdelania, teda výučný list, maturitné vysvedčenie.
Ak človek ukončil vysokú školu, musí okrem diplomu priniesť aj maturitné vysvedčenie. Starší ľudia by nemali zabudnúť na potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky.
V prípade, že človek doklady o svojom vzdelaní nemá, musí priniesť aspoň potvrdenie od školy, odkedy dokedy štúdium trvalo.
„Ak škola medzičasom zanikla, doklady sa dajú získať v štátnom archíve,“ upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.