BRATISLAVA, LONDÝN. Čo všetko by mohol pre krajinu brexit znamenať si Briti zrejme uvedomujú len postupne. Pobúrenie v krajine v súčasnosti vyvolalo stiahnutie obľúbenej drožďovej pomazánky Marmite z ponuky spoločnosti Tesco.
Pomazánka so špecifickou slanou a horkou chuťou patrí k tradičnej britskej kuchyni už viac ako sto rokov. Jej zmiznutie z e-shopu Tesca pomenovali britské média ako kauzu Marmitegate a ukazujú na nej možné dopady brexitu.
Problém kurzu
V súčasnosti majú obchodníci totiž problém dohodnúť sa so svojimi dodávateľmi na nových cenách dovážaných výrobkov. Spoločnosti sa nevedia dohodnúť, kto (spotrebitelia či dodávatelia) by mal v prípade vystúpenia z Európske únie niesť dôsledky prepadu kurzu meny.
Za rok padla libra o viac ako 18 percent. V súčasnosti sa jej kurz pohybuje na 1,108 eura za libru.
Ako informuje web idnes.cz slabá libra zvyšuje náklady na dovoz a znižuje zisky firmy Unilever, ktorá drožďovú pomazánku dodáva. Firma preto chcela dvihnúť ceny o desať percent.
Na sociálnych sietiach rozpútal spor firiem búrlivú diskusiu. Niektorí Briti si myslia, že firma len zneužila situáciu a brexit je len výhovorka na zvyšovanie cien.
The Telegraph na svojom webe informoval, že po rozhodnutí o brexite sa zdražovania dočkali v niektorých supermarketoch aj ďalšie potraviny.
Luxus zlacnel
Naopak, oslabenie libry v súčasnosti pomáha tým, ktorí radi nakupujú luxusné veci. Obchodníci luxusného tovaru nemôžu tak dvíhať ceny, ako sa to deje u iných tovaroch, aby neodradili zákazníkov.
Z prieskumu The Wall Street Journal vyplýva, že ľudia pri nákupoch vo Veľkej Británii môžu ušetriť desiatky až stovky amerických dolárov.
V porovnaní s Čínou ide dokonca o úsporu viac ako tisíc dolárov a práve Číňania v súčasnosti tento výhodný kurz využívajú. "Robia u nás hromadné nákupy," cituje agentúra BBC šéfku marketingu reťazca Westfield Myf Ryanovú.