BRATISLAVA. "Aký plat má môj kolega?" Položiť túto otázku bolo ešte donedávna vo firmách naprieč celou Európou tabu. To však v súčasnosti už nie je pravda. Na otázku o plate kolegu budú mať zamestnanci právo a šéf im bude musieť odpovedať.
Odtajovanie platov odporúča Brusel a zmenu prijalo už niekoľko krajín na západe Európy. Správu priniesli české Hospodářske noviny.

Majú sa vyriešiť nerovnosti
Európska komisia dúfa, že takýmto spôsobom sa v krajinách podarí znížiť nespravodlivé odmeňovanie žien, ktoré za svoju prácu dostávajú menej peňazí ako muži. Jedným z dôvodov je, že často pracujú na horšie platených pozíciách.
V priemere zarábajú ženy v krajinách únie o 16 percent menej ako muži, vyplýva z údajov Eurostatu.
Nová analýza výskumného centra Eurofund hovorí, že aj tento nepomer sa podpísal pod to, že európska ekonomika prichádza o peniaze. Ročne to je podľa odhadov 370 miliárd eur.
"Keď bude vo výškach platov jasno, môže vďaka tomu vyjsť najavo, že firma ženy diskriminuje. Tie sa potom budú môcť domáhať nápravy," zdôvodňuje Komisia, prečo by sa mali platy odtajniť.
Krajinám tento postup neprikazuje, len odporúča. Štáty preto môžu prijímať vlastne pravidlá.
Slovensko sa nateraz k takémuto zverejňovaniu informácií nechystá. "Prípadná ďalšia diskusia sociálnych partnerov k tejto téme by určite obsahovala citlivosti ochrany osobných údajov, ako aj potrebu zachovania kompetencií mzdových politík zo strany zamestnávateľov," doplnil hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Iná krajina, iné pravidlo
V Nemecku sa na plat svojho kolegu môžu opýtať zamestnanci vo firme s viac ako 200 zamestnancami. Rozhodla o tom vládna koalícia premiérky Angely Merkelovej tento mesiac. V prípade, že spoločnosť nebude chcieť túto informáciu prezradiť, môže sa zamestnanec obrátiť na súd.
Vo Fínsku, Estónsku či Írsku sa zaujímať o mzdy kolegov môžu zamestnanci vo všetkých firmách či úradoch bez obmedzení.
Rakúsko, Švédsko či Cyprus takú voľnosť vo svojich pravidlách nemajú. Otázky ohľadom platu smie položiť len ombudsman či inšpektorát práce.
Ku krajinám sa chystá pridať aj Česko. Tamojšie ministerstvo práce podľa ihned.cz pripravuje návrh, podľa ktorého firmy s viac ako 50 zamestnancami mali zverejňovať priemernú mzdu na jednotlivých pozíciách.