BRATISLAVA, PRAHA. Podnikateľ Patrik Tkáč a aj „private equity štruktúry J&T“ (investori, ktorých peniaze spravuje skupina J&T), definitívne odchádzajú z česko-slovenskej energetickej firmy Energetický a průmyslový holding (EPH).
Dohodu medzi Danielom Křetínskym a skupinou okolo J&T firma oznámila v pondelok. Křetínský, ktorý doteraz vlastnil vo firme približne tretinu akcií a ovládal ju, definitívne ovládne celý podnik.
Najnovšia akcionárska štruktúra mu pripísala 94 percent akcií. Zvyšných šesť percent budú mať vybraní členovia manažmentu spoločnosti. O koho presne ide spoločnosť nespresnila.
Vstupujú Austrálčania
„Touto transakciou pre mňa a ostatných partnerov J&T dochádza k čiastočnej realizácii ziskov z mimoriadne úspešného projektu. Dohodnuté parametre umožňujú participovať na výsledkoch EPH i v ďalších rokoch a je spoločným záujmom všetkých, aby EPH ďalej rástol,“ skonštatoval Tkáč.
Predaj podielov spoločností Milees Limited a Biques Limited podľa dohody umožňujú zakladateľom J&T kumulovať prostriedky vo výške viac ako tri miliardy eur, doplnil Tkáč.
Zmeny v akcionárskej štruktúre majú súvis so vstupom nového investora do dcérskej spoločnosti EP Infrastructure. Do nej definitívne vstupuje skupina Macquarie, najväčšia austrálska investičná banka.

EPH v pondelok potvrdilo uzavretie dohody práve s konzorciom firiem pod vedením spoločností Macquarie Infrastructure and Real Assets. V dcérskej firme EP Infrastructure získa 30 percent akcií. Zvyšných 70 percent akcií ostane v rukách EPH, ktorý si vo firme zachová aj manažérsku kontrolu.
„Vážime si, že minoritným partnerom v EP Infrastracture sa stalo práve konzorcium, ktoré vedie jeden z najprestížnejších globálnych správcov infraštruktúrnych aktív spoločnosť Macquarie,“ vyhlásil predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský.
O chystanom vstupe Austrálčanov do dcérskej spoločnosti EPH denník SME písal už začiatkom augusta. Vtedy informoval, že investičný fond je tesne pred podpisom zmluvy o vstupe do vlastníckej štruktúry firmy EP Infrastructure.
Austrálska firma vstupom do firmy získa nepriamy vplyv na slovenský plynovod Eustream. Pre Slovensko ide o strategickú spoločnosť. Cez jeho rúry prechádza plyn z Ukrajiny do západnej Európy, čo znamená tržby vo výške stoviek miliónov eur. Iba za rok 2015 podľa analytického webu Finstat.sk dosiahol zisk Eustreamu 410 miliónov eur pri tržbách 775 miliónov eur.
Nepôjde však len o túto spoločnosť. Pod EP Infrastructure okrem Eustreamu patrí celkovo dvanásť podnikov na Slovensku, v Česku a Maďarsku.
Podnikanie v teplárenstve
Všetky podnikajú v oblasti prepravy, skladovania a distribúcie zemného plynu, distribúcie elektriny a teplárenstva. Pod EP Infrastructure patrí napríklad aj Stredoslovenská energetika, SPP – distribúcia, Pražská teplárenská alebo Plzeňská energetika, ako aj spoločnosť Stredoslovenská energetika.
„Samozrejme, je určite lepšie, ak sa vlastníkom strategických podnikov na Slovensku cez EP Infrastructure stane štandardný investičný fond zo štandardnej krajiny,“ povedal v minulosti Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.
O vstupe austrálskeho fondu do štruktúr česko-slovenského holdingu sa začalo špekulovať na prelome apríla a mája. Vtedy totiž EPH zavrhol svoj zámer vstúpiť s akciami EP Infrastructure na londýnsku burzu. Křetínský s Tkáčom vtedy chceli na burze upísať približne tretinu akcií EP Infrastructure.