LONDÝN. Británia po rozhodnutí o odchode z Európskej únie stratila postavenie jednej z piatich hlavných destinácií vo svete pre investície . Vyplýva to z prieskumu poradenskej firmy Ernst & Young ( EY), ktorého výsledky zverejnila v pondelok.
V správe, ktorú publikuje dvakrát ročne, EY uviedla, že neistoty súvisiace s odhlasovaním brexitu odrádzajú potenciálnych investorov, predovšetkým z Európy, pri plánovaní investícií vo Veľkej Británii.
V rebríčku EY je Británia teraz siedmou najdôležitejšou destináciou investícií v najbližšom roku za USA, Čínou, Nemeckom, Kanadou, Francúzskom a Japonskom. Podľa aprílového prieskumu bola Británia na druhom mieste.
Steve Krouskos z EY povedal, že hlavne tesne po britskom referende z 23. júna nastala okamžitá reakcia, ale verí, že postavenie Británie sa zlepší do najbližšieho prieskumu, ktorý sa uskutoční o šesť mesiacov. "Z dlhodobejšieho hľadiska očakávame, že Veľká Británia sa vráti na popredné miesto v oblasti fúzií a akvizícií," konštatoval Krouskos.
Transakcie v Británii od odhlasovania brexitu neustali. Bez zahrnutia sektora realít sa v krajine odvtedy investovalo 88 mld. USD, uviedla EY. Je to na podobnej úrovni ako v rokoch 2013 a 2014, hoci je to menej ako v rovnakom období minulého roka, kedy investície v krajine dosiahli 255 mld. USD.
Minuloročnú sumu však zvýšila megafúzia pivovarníckych spoločností SAB Miller a Anheuser Busch InBev. Británia zostáva medzi šéfmi firiem v USA treťou najvyhľadávanejšou krajinou pre investície. USA sa pritom zvyčajne podieľajú na zhruba 40 percentách globálnej aktivity v rámci fúzií a akvizícií.