Slovensko.sk je web, v ktorom sa ťažko orientuje aj Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre informatizáciu. Priznal to ešte na jar. Na štátnu internetovú stránku, ktorá stála desiatky miliónov eur, sa musia nalogovať všetci, ktorí chcú so štátom komunikovať online.
Na stránke, ktorá má umožniť vybavenie dávok či podanie daňového priznania z domova, sa občania strácajú.
Web Slovensko. sk testovali aj výskumníci z UX laboratória (user experience, teda používateľské skúsenosti) agentúry Lighting Beetle v spolupráci so Slovenskou UX asociáciou a iniciatívou slovensko.digital.
V rozhovore pre denník SME zakladateľ a manažér agentúry Lighting Beetle MICHAL BLAŽEJ odporúča, aby Slovensko.sk testovala v špecializovaných laboratóriách a výsledkom prispôsobovala dizajn aj obsah stránky.

Bolo by lepšie zrušiť Slovensko.sk alebo ho celý zmeniť?
„Štruktúru Slovensko.sk sa síce podarilo zlepšiť, no ja sám tomu, čo je na stránke napísané, nerozumiem. Nikto si dnes na webe nečíta všetky paragrafy, často len prvé vety odseku. Preto je dôležité, aby boli kroky k situáciám opísané čo najjednoduchšie. Teda urobiť web zrozumiteľnejším a jednoduchším na používanie. Toto sa týka aj e-Desku.“
Myslíte dátové schránky?
„Áno, tam podnikateľom do konca roka vzniká povinnosť povinne ich používať, no z ergonomického hľadiska je to veľký problém. Systémové správy, ktoré tam chodia, nie sú zrozumiteľné. Elektronické doručenky sú zhlukmi údajov, ktorým ľudia nerozumejú.“
Nebolo by lepšie, keby boli všetky úkony na jednom mieste? Dnes sa síce prihlásite na Slovensko.sk, no pri výbere nejakej služby vás odkáže napríklad na web ministerstva vnútra, teda vyzerá úplne inak, vyžaduje na prihlásenie iné aplikácie.
„Áno, ale nie je to z kategórie jednoduchých riešení. Tých formulárov je tak veľa, že by to trvalo veľmi dlho, kým by sa všetky služby preniesli na Slovensko.sk. Bolo by to super, no nevidím to v horizonte najbližších rokov.“
Nemohli by sa aspoň vizuálne zjednotiť weby jednotlivých rezortov a úradov, na ktoré Slovensko.sk odkazuje? Predsa len Slovensko.sk vyzerá vizuálne dobre, zatiaľ čo napríklad web ministerstva vnútra už taký atraktívny nie je.
„Nedávno som čítal výskum, ktorý hovorí, že weby, ktoré sú krajšie, považujú používatelia za použiteľnejšie. Reálne je to len pocitová vec, ale na druhej strane je v slovenskom e-governmente zásadný problém, že neviem, čo sa so mnou ako používateľom deje. Ak som na Slovensko.sk a po kliknutí na nejaký odkaz som presmerovaný na iný web, tak netuším, čo sa práve udialo. Takéto zmätočné presmerovanie je aj bezpečnostným rizikom.
Je preto dôležité, aby sa vytvoril jeden spoločný vizuálny manuál pre všetky rezortné weby, čo malo existovať už dávno a nie je to veľmi nákladné, ak to porovnáme k celému rozpočtu na e-government. V ňom by mohli byť zadefinované spoločné farby, typy písma a logika navigácie.“
Ako dlho by trvalo prekopať Slovensko.sk tak, ako hovoríte?
„Zlepšiť ho z hľadiska ergonómie nie je až taký veľký problém a nie sú to veľmi veľké investície, keďže ide o takzvaný front-end (ide o označenie časti webu viditeľnej bežných návštevníkom, ako je napríklad nákupný košík, objednávkový formulár a podobne, pozn. red.). Problémom sú procesy na pozadí, keďže často odrážajú legislatívu. Bolo by nutné tlačiť na zmeny v legislatíve a rýchlo ju meniť na základe požiadaviek používateľov. Neviem však, či na takýto radikálny prístup má niekto recept. Od nového úradu, ktorý vedie Peter Pellegrini, si sľubujem, že by toto mohol zabezpečiť.
V prvom rade hádam začne fungovať nadrezortnosť, čo je obrovská výhoda. Ak by bol Pellegriniho úrad schopný koordinovať legislatívne procesy, tak sa dajú zjednodušovať procesy a tým aj život občanov, no je to beh na dlhú trať.“
Stačí prekopať len vizuál Slovensko.sk na to, aby ľudia prestali mať pocit, že miliarda na e-government sa minula zbytočne?
„Je to o ľudskej reči. Verím, že úrad podpredsedu vlády by mohol pomôcť, aby sa úradníci na webe prestali hrať na úradníkov s byrokratickou rečou. Keby dnes fungovalo normálne napríklad sto najzákladanejších služieb štátu občanom, boli by ľudia spokojnejší.“
Nedávno prešla stránka Slovensko.sk drobnými zmenami. Čo by sa ešte malo vylepšiť, aby bol web pre ľudí atraktívnejší a mali pocit, že to je pridaná hodnota?