Vínna etiketa nie je novodobý vynález. Už v starovekom Egypte – v časoch faraóna Tutanchamóna, v 14. storočí pred naším letopočtom – poznali označovanie obsahu amfor.
V podobe, v akej poznáme etikety dnes – fungujú od 18. storočia. Vínne etikety prišli spolu so šampanským, sklenenou fľašou a s korkovou zátkou.
Ich hromadnú tlač umožnil vynález litografie – kameňotlače, ktorá v 19. storočí nahradila ručne písané papieriky alebo rytiny. Dnes sa používajú najmä ofset a kníhtlač. Prácne ručné strihanie nahradili stroje.
Vinič, erb, krajinka
Etikety bývajú veľmi tradičné, mnohokrát hraničia s klišé. Zdobí ich list viniča, obrázok vinárstva, erb alebo krajinka. Sú však aj výnimky, ktoré robia

z etikety umelecké dielo a z vína zberateľský kus.
Na vzhľade svojich vín si dáva záležať napríklad francúzske vinárstvo Château Monton Rothschild neďaleko Bordeaux. Etiketu vín mení každoročne a vždy ju navrhuje umelec svetového kalibru.
Od roku 1945 sa na nej vystriedali slávne mená, ako napríklad Pablo Picasso, Salvador Dalí, Marc Chagall či Andy Warhol. V roku 2004 sa pod etiketu tohto vinárstva podpísal dokonca princ Charles.
Škandál vyvolal v roku 1993 francúzsky umelec Balthus, ktorý navrhol na etiketu slávneho vína ženský akt. Spojené štáty americké, kde sa víno vyváža, takéto stvárnenie pohoršilo.

Celý export – 30-tisíc fliaš – sa nakoniec za oceánom predával s čisto bielou etiketou. Tá sa okamžite stala hitom u zberateľov.
Občas využijú tento šikovný obchodný trik aj iné vinárstva. Svoju etiketu má ako autor aj taliansky režisér Federico Fellini, sochár Henry Moore či najvýznamnejší predstaviteľ českej secesie Alfons Mucha.
S etiketami, ktoré navrhujú svetoví umelci, sa predáva napríklad šampanské Taittinger. Fľašu šampanského zo zberateľského radu Taittinger Collection, ktorej etiketu navrhol Victor Vasarely, umelec francúzsko-maďarského pôvodu, vydražili pred pár rokmi na newyorskej aukcii za viac ako tisíc dolárov.
Sú však aj etikety, ktoré sa nemenia. Fľaša z nemeckého vinársta Bassermann-Jordan má rovnakú etiketu už viac ako sto rokov.
Lepidlo je problém
A aký je najväčší spoločný problém vinárov a zberateľov etikiet? Lepidlo. Prvé lepidlá, ktoré boli ľahko rozpustné vo vode, nefungovali. Vo vlhkých pivniciach sa odliepali a etikety z fliaš odpadávali. Výrobca ich preto niekedy uchytil šnúrkami okolo hrdla fľaše.
Dnes sú už lepidlá kvalitnejšie. To však robí zase vrásky na čele zberateľom, ktorí majú problém dostať z fľaše neporušený kúsok.