Celosvetový prieskum inštitútu Institute for Health Metrics and Evaluation na Univerzite vo Washingtone, ktorý financovala nadácia Billa a Melindy Gatesových, sledoval najrôznejšie ukazovatele vedúce k celkovému dobrému zdraviu obyvateľov.
Autori štúdie Global Burden of Disease Study pre rok 2015 si všímali celkové zdravie obyvateľstva vrátane nadváhy, fajčenia, hygieny, vzdelanosť, príjem, ekonomickú situáciu či pôrodnosť. Najzdravšou krajinou je podľa tohto globálneho prieskumu Island.
10 najzdravších
- Island
- Singapúr
- Švédsko
- Andora
- Veľká Británia
- Fínsko
- Španielsko
- Holandsko
- Kanada
- Austrália
Na chvoste zo všetkých 188 sledovaných krajín sa umiestnili - vzhľadom na zlú socio-ekonomickú situáciu nie prekvapivo - Stredoafrická republika, Somálsko, Južný Sudán, Niger a Čad.
Čo však niektorých zrejme šokuje, Japonci známi striedmou stravou a zdravým prístupom k životu skončili na dvadsať sedmičke a tesne za nimi sa prekvapivo umiestnili USA, ktoré zas majú vo svete zlú povesť pre nezdravý život veľkej časti obyvateľstva.
Slovensko "chytilo" vo svetovom rebríčku zdravia až miesto tridsaťsedem, predbehli nás českí aj maďarskí susedia.

Tajomstvo islandskej dlhovekosti: RYBY
Podľa svetových nutričných expertov ovplyvňuje dlhovekosť aj spôsob stravovania v jednotlivých krajinách. Okrem toho, že islandská vláda prísne kontroluje ochranu životného prostredia, velebia aj dostatočnú konzumáciu rýb bohatých na Omega 3 mastné kyseliny. Na islandských tanieroch sa najčastejšie ocitnú čerstvý losos a heringy či obľúbená rybacia pochúťka Harðfiskur - sušená ryba podávaná s celozrnným chlebom.