BRUSEL. Belgicko nie je v takom stave, aby bolo schopné podpísať obchodnú dohodu s Kanadou (CETA). Vyhlásil to belgický premiér Charles Michel, informovali belgické médiá odvolávajúce sa na agentúru Belga.
Nesúhlas Valónska s podpisom CETA oznámil belgický premiér po rokovaní s regionálnymi predstaviteľmi. Belgicko podľa neho nie je pripravené na podpis dohody, o čom telefonicky informoval predsedu Európskej rady Donalda Tuska.

Valónsko potrebuje čas
Valónsky premiér Paul Magnette ohlásil, že "za súčasných podmienok Valónsko nemôže dnes povedať áno." Predseda Európskej rady dal Valónom ultimátum, aby sa vyjadrili k podpore CETA do pondelňajšieho večera. Valónsky predseda parlamentu André Antoine doobeda varoval, že tento termín nie je pre región reálny, pretože potrebujú viac času na preštudovanie textov.
Európska komisia prostredníctvom svojho hovorcu Margaritisa Schinasa dnes napoludnie uviedla, že "nezvykne používať ultimáta a v súčasnosti potrebujeme trpezlivosť." Schinas dodal, že Belgicko postupuje v súlade s ústavou a EK to rešpektuje.
Obchodnú dohodu s Kanadou podporujú všetky členské štáty Únie, ale pred dvoma týždňami ju zablokovalo rozhodnutie valónskeho regionálneho parlamentu. Belgicko potrebuje na podpis dohody súhlas regionálnych parlamentov.
Za hlavný dôvod nesúhlasu s podpisom zmluvy valónsky minister Magnette už skôr označil mechanizmus medzinárodnej arbitráže, ktorý považuje za neprijateľný. Valónsku tiež prekáža, že Kanada môže v oblasti poľnohospodárstva jednostranne obmedziť dovoz tovarov z Únie.
Trudeau príde do Bruselu
Kanadský premiér Justin Trudeau pricestuje do Bruselu na summit EÚ-Kanada, ktorý bol naplánovaný na štvrtok 27. októbra.
Informáciu o Trudeauovej návšteve Bruselu v pondelok večer potvrdila kanadská ministerka medzinárodného obchodu Chrystia Freelandová, ktorá v piatok minulý týždeň neúspešne rokovala s regionálnou valónskym premiérom o získaní podpory tohto regiónu pre obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou (CETA).
"Kanada je pripravená dohodu podpísať. Teraz sú na ťahu Európania," povedala Freelandová novinárom v Ottawe.
Belgický premiér po menej ako hodinovom rokovaní s regionálnymi predstaviteľmi skonštatoval, že Belgicko nie je v takej situácii, aby bolo schopné podpísať dohodu CETA, čo následne oznámil aj predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.
Tusk o niekoľko hodín na sociálnej sieti oznámil, že summit EÚ-Kanada je stále možný a vyzval všetky zainteresované strany, aby sa pokúsili nájsť riešenie, lebo ešte je naň čas. Tusk spresnil, že túto situáciu rovnako aktuálne vníma aj kanadský premiér Justin Trudeau.

Viacero odporcov
CETA má rovnako ako obdobný dokument medzi EÚ a USA (Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP)) viacero odporcov. Kritici oboch projektov okrem iného tvrdia, že dohody poskytnú väčšiu silu nadnárodným spoločnostiam a môžu viesť k zhoršeniu potravinárskych, ekologických i pracovných noriem.
Podľa zástancov dohôd naopak tieto dokumenty podporia hospodársky rast aj tvorbu pracovných miest.
Dohoda medzi EÚ a Kanadou by mala napríklad znížiť clá pri 98 percent tovarov a umožniť firmám, aby sa mohli u protistrany uchádzať o verejné zákazky.
Kanada vyviezla vlani do EÚ tovar za 28,2 miliardy eur, dvadsaťosmička zasa opačným smerom za 35,2 miliardy eur.
Šefčovič hovoril o kvalite
Obchodná dohoda s Kanadou je zatiaľ najkvalitnejšou dohodou tohto druhu akú kedy Európska únia pripravila. Uviedol to ešte pred belgickým nie podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
"Ja si veľmi dobre pamätám, keď sme túto dohodu začali negociovať. Aké vysoké parametre na kvalitu dohôd boli kladené a ako zložito proces prebiehal a ako dlho to trvalo," uviedol Šefčovič.
Zdôraznil, že v prípade tejto dohody sa EÚ naozaj stretla s dobrou vôľou a odozvou u kanadskej strany, čo ešte viac platilo po nástupe vlády Justina Trudeaua. Po jeho nástupe do funkcie sa mnohé otázky, ktoré boli dovtedy odkladané, podarilo rýchlo vyriešiť a na spokojnosť oboch strán.
Šefčovič v tejto súvislosti pripomenul, že EÚ má s Kanadou veľmi podobné názory na ochranu spotrebiteľov, na klimatické zmeny, ľudské práva, zastúpenie žien v politike a v rozhodujúcich orgánoch firiem, v otázke ochrany menšín a zhodu obe strany nachádzajú aj v mnohých medzinárodných diskusiách.
Eurokomisár upozornil, že nielen v rámci Európskej komisie, ale po summite 28 lídrov EÚ cítiť presvedčenie, že obchodná dohoda s Kanadou je najkvalitnejšou dohodou akú kedy EÚ vyrokovala.