Spoločnosti, kde jadro ekonomiky tvoria malé a stredné podniky (MSP), sú stabilnejšie, ich obyvatelia spokojnejší a viac motivovaní, trh je pestrejší a konkurencia zdravšia.

Na Slovensku dnes máme až na pár desatín percenta samé malé a stredné podniky.
Programov a prostriedkov na ich rozvoj je čoraz viac, no v logike tejto podpory akoby išlo o to, aby menšie podniky vyrástli zo svojej kategórie a generovali čoraz väčšie zisky.
Buduje sa čoraz lepšia infraštruktúra investovania do startupov a rýchlo rastúcich biznisov, či už ide o podporu štátu, investorov alebo bánk.
Ale s podporou pre menšie firmy, ktoré by nimi aj mali ostať, aby plnili v ekonomike svoju úlohu, je to už trochu horšie.
„Máme na Slovensku nové programy investovania do startupov, ale pre iné MSP sa robí veľmi málo. Úspešné startupy raz zo Slovenska odídu, ale úspešná strojáreň alebo pekáreň bude zamestnávať v regióne ľudí dlhodobo,“ myslí si Renáta Kiselicová, riaditeľka poradenskej spoločnosti Centire.
Malé a stredné podniky (MSP)
V európskych krajinách zamestnávajú MSP v priemere dve tretiny zamestnancov. Podľa oficiálneho delenia sa medzi stredné podniky radia tie, ktoré zamestnávajú menej ako 250 ľudí a nemajú vyšší ročný obrat ako 50 miliónov eur. Pri malých sú tieto čísla 50 zamestnancov a maximálne pätinový obrat. Existujú aj mikropodniky‚ ku ktorým sa radia aj mnohé firmy z Profitu – majú do desať zamestnancov a obrat do dvoch miliónov eur.
Podľa údajov Eurostatu prvé dva roky podnikania prežije na Slovensku necelá polovica MSP.