PRAHA. Život každého Číňana má o niekoľko rokov zhrnúť jediné číslo. Vláda chystá bodovací systém, ktorý ohodnotí politické zmýšľanie, finančnú disciplínu alebo starostlivosť o rodičov.
Nízky kredit má viesť k celej škále sankcií, od výpovede z práce až po zákaz cestovania. Systém už testujú niektoré provincie či internetová zoznamka. Informáciu priniesol český web idnes.cz.
Človek ako číslo
Do roku 2020 chce Peking vytvoriť základy pre obrovskú databázu, v ktorej sa úrady o Číňanoch dočítajú prakticky všetko.

Ich život potom stroje premenia na jediné číslo, takzvaný sociálny kredit, ktorý sa bude zvyšovať alebo krátiť podľa rôznych kritérií.
Účasť nebude dobrovoľná, systém bude mať kolónku pre každého z 1,3 miliardy občanov. Odmeny vo forme zliav v internetových obchodoch či dobrého umiestnenia v zoznamke neskôr doplní aj o tvrdé sankcie za nízky počet kreditov.
„Všetci sa musíme zamerať na vytvorenie systému kontroly nad kreditmi, na varovania a tresty. Ak dôjde k porušeniu dôvery na jednom mieste, sankcie budú uvalené všade,“ píše sa v koncepcii ústredného výboru čínskych komunistov, ktorú v septembri zverejnil Rogier Creemers z Oxfordskej univerzity.
Nízky kredit ovplyvní prácu
Vládna strana pripravila širokú paletu trestov. Číňania s nízkym kreditom sa napríklad nebudú môcť uchádzať o manažérske kreslá v štátnych podnikoch alebo členstvo v dozorných radách.
„Pokiaľ takéto pozície už zastávajú, budú z nich odstránení,“ píše sa v dokumente. Bodová hranica má existovať aj u pracovníkov na úradoch, v bankách, poisťovniach alebo v potravinárstve.
„Nedôveryhodní“ ľudia prídu nielen o možnosť žiadať o sociálne dávky alebo o prenájom štátnych pozemkov, štát im obmedzí aj cestovanie.
Nekúpia si letenku do prvej triedy ani lístok do lôžkového vlaku, žiadna cestovná kancelária ich nevezme na zájazd.
Nedostupné im budú luxusné reštaurácie a hotely s hviezdičkami. Sankcie sa dotknú aj ich detí, nakoľko im vláda zakáže štúdium na prestížnych školách.
Už to skúšajú
Pekinská vláda ambiciózne hovorí, že obrovský systém s účtami pre milióny ľudí, do troch rokov vytvorí. Na menšej vzorke ho skúšala už teraz.

Body za dobré správanie podľa denníka The Washington Post zbierali obyvatelia okresu Suej-ning v provincii Tiang-su. Postupne ich mohli nazbierať až tisíc.
Za drobné dopravné priestupky prišli o 20 bodov, jazda pod vplyvom alkoholu alebo na červenú viedla k strate 50 bodov.
Spomínaných 50 bodov stratil aj ten, kto ponúkol úplatok alebo sa dostatočne nestaral o starých rodičov. Obzvlášť prísne sa trestalo ohováranie na internete, úrady zaň strhli rovných 100 bodov.
Stav kreditného občana sa tu donedávna delil na štyri vrstvy. Premianti v skupine A mali prednosť pri nábore do armády a zvláštny prístup aj pri prijímaní do komunistickej strany. Mohli tiež dostať príspevok na začatie podnikania. Skupina D sa naopak musela obísť bez štátnej podpory.
Suej-ningské úrady nakoniec od kastovania ustúpili. Ľudia sa totiž sťažovali, že systém pripomína „karty dobrého občana“, ktoré Číňanom v 30.-tych rokoch prideľovala japonská okupačná správa.
Na sociálnych sieťach sa navyše búrili, že by to mali byť oni, kto bude známkovať úradníkov a nie naopak.