Aké možnosti nenávratného financovania majú menšie firmy?
Majú viacero možností, ako prefinancovať svoje potreby prostredníctvom nenávratných dotácií. Najznámejšie sú štrukturálne fondy EÚ. Len veľmi málo subjektov však vie, že okrem týchto „tradičných“ máme ako člen EÚ celý rad iných dotačných možností.
O aké ide?
Z hľadiska objemu financií je najzaujímavejší program Horizon 2020 . V rámci neho môžu malé a stredné podniky získať dotácie do výšky niekoľkých miliónov eur na rozličné inovatívne projekty v oblasti výskumu, vývoja alebo komercializácie svojich inovatívnych produktov a služieb. Sú oprávnené takmer všetky sektory, samozrejme, že sú preferované určité oblasti ako napríklad životné prostredie, IT či zdravotníctvo.
Vráťme sa však k štrukturálnym fondom. Na čo je možné získať dotáciu?
Najviac využívanou možnosťou sú dotácie na nákup výrobných technológií a softvéru. Táto príležitosť je pre naše firmy stále aktuálna, výzva na predkladanie žiadostí je otvorená do 30. novembra 2016.
Okrem toho môžu naše firmy čerpať dotácie na realizáciu výskumných alebo vývojových aktivít. Aj do tejto výzvy sa dá ešte zapojiť – do 31. októbra 2016.
Ak sa nevyčerpajú financie, bude aj ďalšie kolo do 31. decembra 2016. Zaujímavou možnosťou pre výrobné podniky sú dotácie na rekonštrukciu výrobných hál, budú aktuálne v krátkom čase.
Uvedené príležitosti sú financované z Operačného programu Výskum a inovácie. Špecifickou formou financovania je Program rozvoja vidieka, v rámci ktorého môžu dotácie čerpať poľnohospodárske subjekty, prvovýrobcovia, potravinársky priemysel alebo firmy z oblasti agroturizmu.
Kde robia žiadatelia najviac chýb?
Často si napríklad nepreveria, či sú vôbec oprávnení o dotáciu žiadať. V minulosti boli a sú aj teraz vylúčené niektoré odvetvia, napríklad doprava alebo oceliarsky priemysel.

Častým nedostatkom tiež býva, že firma nevie vydokladovať vlastné zdroje na spolufinancovanie. Okrem toho sa objavuje mnoho menších nedostatkov, ako sú nedoplatky v poisťovniach alebo voči finančnej správe. Štrukturálne fondy sú, žiaľ, viac o formálnej stránke a už menej o obsahovej, preto treba byť pri každej prílohe veľmi dôsledný.
Mnohé projekty boli schválené, ale k vyplateniu dotácie nedošlo. Z akej príčiny?
Prax ukázala, že náročnejšie, ako spracovať projekt, je zabezpečiť jeho kvalitnú implementáciu. Najčastejším problémom sú nedostatky vo verejnom obstarávaní.
Často si firmy neuvedomujú, že po schválení projektu musia vykonať verejné obstarávanie rovnako ako štátne inštitúcie alebo obce. Nemôžu si tovar, služby či stavebné práce kúpiť od hocikoho.
Vážnym a častým problémom je taktiež nesplnenie merateľných ukazovateľov projektu, napríklad počtu vytvorených pracovných miest. Mnoho firiem má tendenciu pri písaní projektu preháňať, aby získali čo najviac bodov v hodnotení. Neskôr sa im to vypomstí.
Odporúčate dať si projekt spracovať externe alebo si ho vypracovať vo firme?
Obe varianty majú svoje výhody a nevýhody. Externá firma nepozná dostatočne situáciu v danom podniku, preto nemôže spracovať kvalitný projekt bez účasti interných zamestnancov. Interné spracovanie má výhodu v dôkladnej informovanosti o firme a zámere. Projekty bývajú však vyradené na základe malej formálnej chyby, ktorú človek bez skúseností ľahko urobí.
Pre Profit pripravil časopis Grant.