BRATISLAVA. Slovensko má obrovský problém. Je ním dlhodobá nezamestnanosť, teda ľudia, ktorí sú na úrade práce registrovaní minimálne 12 mesiacov. Ich počet sa síce vďaka dobrej rozbehnutej ekonomike znižuje, ale nie dosť. Už roky sa Slovensko pohybuje na špici rebríčka krajín Európskej únie.
Aktuálne je na druhom mieste. Podiel dlhodobo nezamestnaných na celkovej nezamestnanosti bol približne 60,6 percenta. Horšie je na tom už len Grécko s podielom dlhodobo nezamestnaných na úrovni 72,2 percenta. Vyplýva to zo štatistík Eurostatu za druhý štvrťrok 2016.
Koľko stoja nezamestnaní?
To, že veľké množstvo ľudí, ktorí sú na úrade práce, je problémom, vláda roky vedela. No opatrenia, ktoré mali pomôcť, výsledky nepriniesli. Štát im chcel totiž pomôcť nevhodnými či neefektívnymi opatreniami a dával na ne málo peňazí, vyplýva to z analýzy projektu Hodnota za peniaze, na ktorej spolupracoval Inštitút finančnej politiky s analytickým centrom rezortu práce.
Ak by pritom vláda dokázala týchto ľudí začleniť do pracovného procesu, nemali by dnes firmy taký problém s hľadaním vhodných zamestnancov.