Väčšina navyše prekračuje rýchlosť a viac ako každý ôsmy vysokoškolák jazdí pod vplyvom alkoholu.
Prieskum ukázal, že autonehody sú najčastejšou príčinou úmrtia mladých ľudí v celosvetovom meradle, pričom v Európe je takmer dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť, že na cestách zahynie mladý človek, než je to v prípade priemernej osoby.

43 percent priznalo, že za jazdy posiela textové správy, 38 percent listuje v mobilných aplikáciách a 36 percent telefonuje. Okrem toho 60 percent prekračuje povolenú rýchlosť a 13 percent jazdí pod vplyvom alkoholu.
Na prieskume sa zúčastnilo 2 313 mladých ľudí, ktorí buď študujú na vysokej škole, alebo skončili školu vo veku 18 rokov.
V čom sú vysokoškoláci za volantom ochotní riskovať
Mnohí študenti sú v pokušení riskovať za volantom ešte viac. Spomedzi opýtaných:
- 48 percent uviedlo, že by ich lákalo viesť motorové vozidlo plné priateľov
- 75 percent by lákalo jazdiť aj napriek tomu, že nespali alebo spali len veľmi málo
- 28 percent by lákalo sadnúť si do auta s vodičom, o ktorom vedia, že pil
Celkovo 30 percent vysokoškolákov priznalo, že už boli účastníkmi dopravnej nehody, v porovnaní s 25 percentami opýtaných, ktorí skončili školu vo veku 18 rokov.
V rámci Európy najčastejšie za volantom telefonujú talianski študenti (49 percent), povolenú rýchlosť najčastejšie prekračujú nemeckí študenti (70 percent), zatiaľ čo študenti vo Francúzsku a Španielsku zvyčajne jazdia pod vplyvom alkoholu, ktorého hladina prekročila zákonom povolenú hranicu (18 percent).
* Výsledky vychádzajú z prieskumu, ktorý sa uskutočnil v júni 2016 na vzorke 6 500 mladých Európanov vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Prieskum uskutočnila celosvetovo integrovaná výskumná organizácia Lightspeed GMI, ocenený podnik pre celosvetový zber digitálnych dát.