Už viac ako rok beží na Slovensku program návratu odborníkov. Ministerstvo školstva láka expertov na finančný profit. Kým však napríklad v Číne sú ochotní ponúknuť za návrat rovnaký alebo aj vyšší plat, na Slovensku je odmena jednorazová. Vo výške desaťtisíc eur pre mladých odborníkov a 50-tisíc eur pre expertov. Pre návrat sa rozhodli len štyria napriek tomu, že voľných pozícií bolo až 19. Robert Jajcay a Tatiana Jajcayová prišli z USA pred štyrmi rokmi, teda ešte pred spustením programu s finančným príspevkom. Hovoria aj o tom, prečo je pre Slovákov ťažké vrátiť sa domov, najmä na akademickú pôdu.
Z Ameriky, kde ste mali na univerzitách výborné pracovné podmienky, ste sa vrátili na Slovensko. Kariérne ste klesli. V zahraničí ste získali profesúru, ale doma vám ju neuznali. Ako to vnímate?
Robert Jajcay (RJ): „Samozrejme, že sa ma to dotklo. Nespochybňujem ani trochu potrebu pravidiel na profesúru, veď ju majú dostať len tí najlepší. Myslím si však, že ak je cieľom pritiahnuť na Slovensko odborníkov zo zahraničia, ktorí tam získali profesúru a museli pri nej splniť striktné pravidlá, ktoré sa vyžadujú a kontrolujú, tak by tu mala existovať možnosť, ako tieto tituly uznať. Aby ľudia po príchode zo zahraničnej univerzity s patričným titulom nemuseli začínať kariéru na Slovensku od začiatku, lebo to ich určite odradí.“
Požiadavky na získanie profesúry sa tak radikálne odlišujú od našich?
RJ: „Nie, požiadavky na získanie profesúry boli na mojej americkej univerzite veľmi podobné tunajším. Musel som získať isté množstvo kvalitných vedeckých publikácií, odporúčania všeobecne uznávaných odborníkov z oblasti, aktivitu v odbore, zdokumentovanú kvalitu učenia. Žiadosť o profesúru bola posudzovaná ostatnými profesormi univerzity - najprv na katedre, potom na fakulte a potom v rámci univerzity. “
Takmer sa vám stalo, že s americkým titulom profesora matematiky by ste na fakulte po návrate mohli pracovať iba ako odborný asistent.
RJ: „Našťastie, slovenskí kolegovia mi včas povedali, že sa môj titul profesora neprenáša z USA na Slovensko a že mi na Slovensku dokonca neuznajú ani docentúru. Ešte z USA som napísal habilitačnú prácu, zaplatil z vlastného vrecka správny poplatok za habilitačné konanie, priletel som domov a obhajobou získal titul docenta. Po návrate som tak mohol získať pozíciu docenta na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK. Manželka sa však vrátila na pozíciu odborného asistenta a celý proces musí absolvovať tu.“
Kedy sa budete môcť stať aj slovenským profesorom?