BRATISLAVA. Toto je náš výsledok, urobili sme kus dobrej roboty. Vďaka aktívnym projektom sa nám takto dobre vyvíja nezamestnanosť, pochválil sa začiatkom roka premiér Robert Fico.
On aj jeho minister práce Ján Richter radi poukazujú na klesajúcu mieru nezamestnanosti. V septembri bola opäť o čosi nižšia, dosiahla mieru 9,42 percenta.
Richter ju väčšinou pripisuje ekonomickej situácii alebo rôznym projektom, ktoré zamestnávajú ľudí, čo už stratili pracovné návyky, rekvalifikačným kurzom či príspevkom.
Odborníci však upozorňujú, že na klesajúcej miere nezamestnanosti nemá vplyv len vláda, ale skôr iný faktor.
Štát bude mať silné reči
Nezamestnanosť sa bude naďalej znižovať, ale hlavne v dôsledku starnutia obyvateľstva, teda demografie.
Na vysvetlenie, v súčasnosti pracuje takmer 2,5 milióna Slovákov. Najpočetnejšia skupina je tesne pred štyridsiatkou, no obyvateľstvo neustále starne. Napríklad pred desiatimi rokmi boli najpočetnejšou skupinou pracujúcich tridsiatnici.
V horizonte desiatich rokov pribudne 130-tisíc dôchodcov a mladých absolventov vo veku od 26 do 30 rokov ubudne o 120-tisíc. Každý rok odíde z pracovného trhu zhruba 20- až 30-tisíc ľudí a nebude možné ich všetkých nahradiť, vyplýva zo štatistík Infostatu.
Analytik VÚB banky Andrej Arady preto upozorňuje, že sa pokles nezamestnanosti urýchli a nebudú na to potrebné ani nové pracovné miesta. Ak totiž budú z firiem odchádzať masy ľudí do dôchodku a pôrodnosť sa bude naďalej znižovať, na jedno pracovné miesto ostane menej ľudí.
„Vrchol kopca sme už dosiahli. Na trh práce už nebude prichádzať toľko ľudí a o pracovné miesta sa bude deliť menej ľudí,“ hovorí Arady.
Súhlasí s ním aj Boris Vaňo z Výskumného demografického centra Infostatu. „Každý, kto sa bude chcieť zamestnať, dostane príležitosť. Do dôchodku budú odchádzať desaťtisíce ľudí a mladých bude menej,“ hovorí.
Vaňo si nemyslí, že by sa to dalo zvrátiť, pretože máme veľmi špecifický populačný vývoj. Dve veľmi silné generácie boli v 50. a 70. rokoch, keď sa narodilo 90- až stotisíc detí.
Prvá vlna bola tesne po vojne, keď v ľuďoch prevládal optimizmus, a druhá vlna vtedy, keď deti z tohto obdobia vyrástli a samy si zakladali rodiny. Takéto silné ročníky sa už nikdy nezopakovali.
Vraj je to prehnané
Ministerstvo práce oponuje tým, že sa v prognózach vôbec nezohľadňuje to, že firmy budú nasadzovať čoraz viac robotov a mnohé pracovné miesta sa zrušia.
Takisto vraví, že sa bude postupne zvyšovať vek odchodu do dôchodku.
„Tri roky nám klesá nezamestnanosť, v zamestnanosti sme na historických rekordoch. Vytvárajú sa desiatky tisíc nových pracovných miest. To sú výsledky rôznych úspešných politík štátu. Demografia síce ovplyvňuje situáciu na pracovnom trhu, ale určite musíme pokračovať v zásadných reformách,“ vysvetľuje hovorca ministerstva práce Michal Stuška.
Podľa neho by sme všetko mohli nechať na demografiu len v prípade, ak by si všetci po skončení štúdia našli prácu, čo sa nedeje.
Aj v súčasnosti, keď majú mnohé firmy problém nájsť ľudí a ostávajú im voľné stovky miest, je na úrade práce 294-tisíc ľudí.