Kapitalizmus je o tom, že peniaze, tovary a služby rozdeľuje a distribuuje trh. To, čo tu máme teraz, je pravým opakom. Politici túžia zakryť privysoký štátny dlh, nízku produktivitu a príliš veľkú reguláciu.
Musíme si uvedomiť, že koncept tlačenia peňazí je založený na efekte dotácií. Inými slovami, robí bohatých bohatšími, aby ich to motivovalo k vyššej ekonomickej aktivite.
To však nefunguje a dôvodom je príliš veľa intervencií. Ešte zaujímavejšie je to, že sme svedkami budúcnosti. Japonsko je svetovým lídrom v zavádzaní ekonomických politík, takže to, čo sa deje tam, prevezmú neskôr i ostatní.
Nedávno japonská centrálna banka uznala, že kvantitatívne uvoľňovanie ekonomiku zachrániť nedokáže. Čo teda tlačenie peňazí nahradí? Podľa japonskej banky výnosy desaťročných vládnych dlhopisov budú smerovať k nule.
Predstavme si, čo to bude znamenať pre politikov. Centrálna banka v podstate povedala zákonodarcom v Tokiu: môžete zvyšovať fiškálny deficit, koľko len chcete. Táto nekonečná možnosť produkovať čoraz väčší deficit nebude pritom mať žiadny vplyv na trhové sadzby, pretože bude opäť krytá štátnou intervenciou.
Nebude teda fungovať žiadna záchranná brzda. Je len otázkou času, kedy sa USA dostanú do recesie a zoberú zo sebou i rozvíjajúce sa trhy a Európu. Politici sa preto vydajú cestou Japonska.