Pre lepšie pochopenie navrhovaných zmien v poskytovaní pôžičiek na bývanie je dôležité pozrieť sa do Spojených štátov. Vďaka lacným peniazom boli hypotéky dlho dostupnejšie pre bežných obyvateľov.
Po zmene situácie si však vyššie splátky nemohli dovoliť a hromadne sa začali zbavovať nakúpených nehnuteľností. Prebytok ponuky domov spôsobil spľasnutie realitnej bubliny a vznik ekonomickej krízy. Jej dôsledky prežívame doteraz.
Nezdravé zadlžovanie
Slovensko zažíva úverový boom, výrazne rastie objem úverov na bývanie a veľa si požičiavame aj na spotrebu. Vďaka lacným peniazom si Slováci môžu dovoliť nízke splátky. Keď sa však cena peňazí zvýši a hypotekárna splátka narastie o stovky eur, môže nastať veľký problém.

Zastaviť nezdravé zadlžovanie by mali prísnejšie pravidlá. Už dnes si musia veritelia overiť, či dlžníci budú vedieť splácať úver. Po novom pribudne ďalšia povinnosť. Zjednodušene povedané, splátka nesmie byť vyššia ako príjmy žiadateľa mínus životné náklady.
Po novom by sa životné náklady museli zvýšiť o 20-percentnú rezervu. V prípade spotrebiteľských úverov sa zmena zapracuje do zákona, pri hypotékach bude zatiaľ iba súčasťou odporúčania Národnej banky Slovenska (NBS).
Potreba revízie
Ešte v roku 2014 prijala NBS odporúčanie na obozretnejšie poskytovanie hypoték. Banky museli obmedziť takzvané hypotéky, ktorých veľkosť bola na úrovni založenej nehnuteľnosti, a tiež predvídať, čo sa stane, ak sa sadzba v budúcnosti zvýši o dva percentuálne body.
Toto opatrenie podľa predkladacej správy v súčasnosti treba vylepšiť. „Počas roka 2015 pokračoval pokles úrokových sadzieb a s tým spojený pokles úrokových marží pri retailových úveroch. Tento trend vyústil do poskytovania ešte väčších objemov úverov.

Zároveň sa začala meniť situácia na finančnom trhu s nehnuteľnosťami. V ponuke začali dominovať nedokončené byty, rýchlosť predaja sa zvýšila a ceny bytov na primárnom aj sekundárnom trhu začali rásť,“ píše v predkladacej správe NBS. V tomto kontexte sa ukázala potreba revízie odporúčania, vysvetľuje regulátor.