TOKIO. Japonská centrálna banka (Bank of Japan, BoJ) opäť posunula termín dosiahnutia svojho inflačného cieľa. Informovala o tom agentúra DPA.
BoJ predpokladá, že aj napriek extrémne uvoľnenej menovej politike sa medziročná miera inflácie priblíži k cieľovým dvom percentám najskôr koncom roka 2018, ale asi až začiatkom roka 2019. To vyplýva z vyhlásenia BoJ po dvojdňovom zasadnutí menového výboru banky.
Pôvodne sa malo tempo rastu spotrebiteľských cien bez započítania čerstvých potravín dostať na cieľové dve percentá už začiatkom roka 2017. BoJ nezmenila nastavenie menovej politiky, ktoré mierne korigovala naposledy v septembri.
V poslednom čase sa medziročná miera inflácie v Japonsku pohybuje okolo nuly alebo spotrebiteľské ceny dokonca klesajú. Jedným z dôvodov je slabý domáci dopyt. Znižovanie cien, takzvaná deflácia, je nebezpečné pre ekonomiku, pretože firmy a spotrebitelia odkladajú svoje investície v očakávaní ďalšieho poklesu cien.