V nadmorskej výške 2 634 metrov sa dejú veci! Je to najvyššie trvalo obývané miesto v strednej Európe. Vysoko nad krajinou, v takmer večne januárovom počasí, žijú a pracujú vedci, meteorológovia, personál lanovky aj čašníci.
Pavol Országh, iniciátor výstavby lanovky na Lomnický štít, ho ako malého chlapca brával na svahy Lomničáku lyžovať. Bolo mu jasné, že svoj život spojí s lanovkou. Na Lomnický štít začala prvá lanová dráha premávať v roku 1941
V tom čase mala najdlhší medzipodperový úsek na svete. Hoci technika pokročila, stále nie je jednoduché prevádzkovať ju v náročných vysokohorských podmienkach. Prekonáva výškový rozdiel viac ako 700 metrov, čo znamená aj dvadsaťstupňový rozdiel v teplote vzduchu.

Silná námraza môže vytvoriť na lanách nežiaducu záťaž až dvadsať ton. Ak rýchlosť vetra prekročí osemnásť metrov za sekundu, musia lanovku zastaviť. V horách je pánom počasie. Stáva sa, že uväzní ľudí na Lomnickom štíte.
Zamestnanci lanovky tam raz nedobrovoľne zostali 42 dní. Pre takéto prípady núdze je hore ubytovanie a zásoby potravín. Najprv jedli vyberané jedlá, na konci im zostali už len suché špagety.