Aktuálne sa veľa hovorí o spustení novej krízy. Naznačujú to napríklad akciové trhy, ktoré sú podľa analytikov momentálne v bubline. Do akej miery je možné, že súčasné problémy bánk spustia novú krízu a v akom časovom horizonte?
"Mali by sme sa trochu upokojiť. Keď sa pozrieme na skúsenosti z minulosti, zistíme, že v bankovom sektore nejde o nič nové. Napríklad v Taliansku boli banky v podobnej situácii a nešlo o nič výnimočné, čo by sa vymklo kontrole.
Okrem toho, na bankový sektor by sme sa mali pozerať selektívne. Vo francúzskych, v poľských alebo slovenských bankách je situácia iná ako v bankách v Taliansku či Nemecku.
Keby aj došlo k najhoršiemu, vlády štátov ako napríklad Nemecka či iných krajín by zasiahli a banky podržali, ako to bolo v roku 2007 alebo 2010. V bankovom sektore sa skutočne teraz nedeje nič výnimočné."
Nemecká vláda však nedávno informovala, že minimálne do volieb nebude zachraňovať Deutsche Bank.
"Ak by sa banka dostala do problémov, sú dva rôzne mechanizmy ako jej pomôcť. Jedným je banková únia, ktorá aj napriek tomu, že nie je úplne funkčná, dokáže pomôcť. Druhou možnosťou je, že by vláda zakročila a intervenovala. To, že nemecká vláda v súčasnosti hovorí, že nebude nijako zasahovať, znamená, že banka je v poriadku a nebude potreba zasahovať."
To znamená, že situácia vôbec nie je taká vážna, aby pustila krízu alebo dostala Európu do recesie?
"Nie. Určite sa to nestane. Situácia je veľmi odlišná od tej, ktorá bola v roku 2007. Vtedy nechali jednu banku (Lehman Brothers) padnúť do veľkých problémov, až vznikla kríza likvidity. Dnes sú si už všetci vedomí, že k tomu nesmie dôjsť."
Vyústi to do toho, že sa bankový sektor pretvorí a bude iný, ako ho poznáme dnes?
"Áno, určite. Bankový sektor dnes čelí štyrom veľkým výzvam. Prísnejším pravidlám regulácie, konkurencii z finančných technológií, negatívnym sadzbám a tomu, že bánk je v Európe príliš veľa. Banky vedia, že musia zmeniť svoj biznis model. Zatiaľ nevedia ako, potrebuje to ešte čas, ale určite sa zmenia."